1070 mld zł – tyle warte są mieszkania tylko w 17 miastach Polski

Data opublikowania: 16 lutego 2015

Różnice w wartościach nieruchomości zależą od ich metrażu, standardu, ale też od lokalizacji. Mieszkania w innych częściach Polski znacznie różnią się cenami. W największych miastach wartość lokali szacowana jest na 1070 mld złotych!

Rynek mieszkań w 17 największych miastach Polski wart jest 1070 mld złotych, przy czym aż 1/3 to lokale znajdujące się w Warszawie. Ich wartość wycenia się na 367 mld złotych, a to suma większa od tegorocznego planu budżetowego polskiego rządu, który wynosi 343 mld złotych. Nieruchomości dostępne na stołecznym rynku są droższe ok. 10-krotnie od tych zlokalizowanych w Lublinie i nawet 40-krotnie od tych znajdujących się w Zielonej Górze.

Takich szacunków można dokonać na podstawie najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości w 2014 r. Wynika z nich, między innymi, że średnia cena transakcyjna mieszkania w Warszawie wynosiła w minionym roku 7057,60 zł. Jeśli natomiast chodzi o łączny metraż mieszkań dostępnych na warszawskim rynku, to według Głównego Urzędu Statystycznego wynosił on 52 mln m kw.

Rynek nieruchomościWysoka jest także wartość lokali mieszkalnych dostępnych w Krakowie oraz we Wrocławiu. W stolicy Małopolski jest to 117 mld złotych, a w największym mieście Dolnego Śląska to 107 mld złotych. Jeżeli chodzi o ceny za m kw., to w obu tych miastach są one wyraźnie niższe od odnotowywanych w Warszawie. W Krakowie za 1 m kw. mieszkania pod koniec ubiegłego roku płacono średnio 5800 zł, a we Wrocławiu było to ok. 5200 zł. Eksperci zaznaczają przy tym, że w obu przypadkach mieszkań było nawet 3-krotnie mniej niż w stolicy.

Najniższe ceny, ale też najmniejsza powierzchnia łączna odnotowywane były w mniejszych miastach wojewódzkich. Przykładem jest wspomniana już Zielona Góra, w której nie tylko dużo mniejsza od większych miast jest ogólna wartość dostępnych mieszkań, nieprzekraczająca nawet 10 mld złotych, ale też najmniej płaci się za 1 m kw. To niespełna 3000 zł. W dodatku niższa jest podaż, bo łączna wielkość powierzchni jest 16-krotnie mniejsza niż w Warszawie.

Chociaż Łódź, jak na miasto wojewódzkie, nie jest zbyt duża, to jednak może pochwalić się znaczną liczbą mieszkańców. I mimo że ceny za 1 m kw. mieszkania są tu relatywnie niskie, bo wynoszą średnio 3500 zł, to warto podkreślić, że łączna liczba dostępnych nieruchomości mieszkalnych wynosi tam 348 tysięcy, więc jest ich więcej nawet od tych dostępnych w Krakowie (346 tysięcy).

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *