11 mln pustych domów w Europie

Data opublikowania: 13 marca 2014

Redakcja dziennika „Guardian” wyliczała, że na terenie całej Unii Europejskiej stoi aż 11 milionów domów, które przez nikogo nie są zamieszkiwane! Dodatkowo oszacowała, ze taka liczba pustych nieruchomości pozwoliłaby na ulokowanie wszystkich bezdomnych osób żyjących we Wspólnocie. Co więcej, okazało się, że pustych miejsc zamieszkania jest ponad dwukrotnie więcej niż bezdomnych Europejczyków. Według ostatnich danych, w Europie żyje ok. 4,1 miliona bezdomnych.

Najwięcej niezamieszkanych domów odnotowano w Hiszpanii. Wyliczono, że jest ich tam aż 3,4 miliona! Ponadto, wiele pustych nieruchomości mieszkalnych znajduje się we Francji oraz we Włoszech. Szacuje się, że w obu tych państwach stoi po 2 miliony budynków, które nie mają żadnych lokatorów. Kolejne 1,8 miliona niezasiedlonych domów naliczono w Niemczech, natomiast w Wielkiej Brytanii jest ich przeszło 700 tysięcy. Sporo takich nieruchomości odnaleziono także w Portugalii, Grecji czy w Irlandii.

Dziennikarze „GuardianUważaj na mieszkania z prawem dożywociaa” podkreślali, że wiele z tych budynków nigdy nie było zamieszkanych. Stoją gotowe do oddania w ręce lokatorów od czasu boomu budowlanego, który wystąpił w latach 2007-2008, na krótko przed wybuchem kryzysu gospodarczego na naszym kontynencie. Znaczna część nieruchomości, które nie zostały zasiedlone to domy, które wybudowano w odległych kurortach, w miejscach ciekawych pod względem geograficznym.

Organizacje dobroczynne są zaszokowane doniesieniami dziennika na temat liczby niezasiedlonych domów stojących w różnych częściach naszego kontynentu. Zauważają, że sytuacja jest niezwykle kontrowersyjna, ponieważ od momentu wybuchu kryzysu liczba bezdomnych Europejczyków gwałtownie wzrosła. Miliony z nich wręcz błagają o jakikolwiek dach nad głową, a jednocześnie, tak wiele domów marnuje się poprzez niszczenie, jakiemu ulegają wskutek braku zagospodarowania i normalnego eksploatowania.

Instytucje walczące z bezdomnością wśród Europejczyków domagają się, aby politycy z różnych krajów podjęli się działań mających na celu udostępnienie niezamieszkanych domów osobom, które nie mają dachu nad głową. Co prawda, raczej nie planuje się oddać do użytku bezdomnym nieruchomości, które na przestrzeni kilku lat uległy zniszczeniu lub znajdują się w regionach o wyjątkowo wysokim bezrobociu, jednak wiele domów rzeczywiście można wykorzystać do walki z bezdomnością. Najpierw trzeba jednak rozwiązać problem inwestorów, którzy stawiają domy, by zwiększyć konkurencyjność na rynku, ale nie chcą oddawać ich pod wynajem woląc, by niszczały.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *