15% wkładu własnego w kredyt – jak to zmieni rynek nieruchomości?

Data opublikowania: 28 września 2015

Dążąc do zmniejszenia ryzyka wzrostu liczby dłużników bankowych i kwot zadłużenia kredytobiorców, Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła wymóg pobierania wkładu własnego. W poprzednich latach banki udzielały 100-procentowych kredytów na zakup nieruchomości – co się zmieniło w tej kwestii?

W 2014 roku obowiązywał kupujących wkład własny, który wynosił 5%, od stycznia tego roku wkład wzrósł do 10%, natomiast w przyszłym roku wyniesie 15%, a w 2017 roku wzrośnie aż do 20%.

Finansowanie inwestycji

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Wprowadzane stopniowo zmiany i podnoszenie wysokości wkładu własnego, zmusza kredytobiorców do wcześniejszego odkładania środków na zakup nieruchomości. Zmiany w przepisach ogłoszone półtora roku temu, umożliwiały wcześniejsze przygotowanie przyszłych kredytobiorców do gospodarowania niższym budżetem domowym, co winno być pomocne przy późniejszym spłacaniu rat kredytu. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych ułatwia kupno nieruchomości „od ręki”, gdyż osoby wychowujące jedno dziecko będą mogły liczyć na pokrycie 15-procentowego wkładu własnego, natomiast przy dwójce dzieci pomoc w ramach MdM wyniesie 20%.

Posiadanie wkładu własnego przy zakupie nieruchomości, nie jest wymysłem naszego rynku. Podobne wymagania mają inne kraje europejskie, gdzie 20-procentowy wkład obowiązuje w Austrii, Danii i Francji. Ciekawostkę stanowią Węgry, gdzie wysokość wkładu własnego uzależniona jest rodzaju waluty. Przy kredycie mieszkaniowym w forintach, wpłata wynosi 20%, w euro już 50%, a we frankach szwajcarskich aż 65%.

Przewiduje się, że na rozwój rynku mieszkaniowego wysokość wkładu własnego nie będzie miała większego wpływu. Nową ofertę i dość atrakcyjną na rynku nieruchomości, stanowią obecnie mieszkania kompletnie wykończone, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu i finansów kredytobiorców. Silna potrzeba posiadania własnej nieruchomości, to nie tylko brak własnego mieszkania, lecz również chęć lokowania kapitału, a także od lat zakorzeniona w naszym kraju tradycja.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *