Do 2025 r. powstanie 170 tysięcy nowych mieszkań w stolicy

Data opublikowania: 2 kwietnia 2014

Działająca na rynku nieruchomości firma doradcza REAS opublikowała swoje najnowsze prognozy dotyczące budowy mieszkań w Warszawie. Specjaliści spodziewają się, że do 2025 r.powstanie 170 tysięcy nowych lokali mieszkalnych. Szacuje się, że za stworzenie 150 tysięcy spośród nich odpowiedzialni będą deweloperzy, natomiast pozostałe ok. 20 tysięcy nieruchomości powstanie, dzięki inwestycjom podejmowanym przez władze miasta. Środki na budowę tych lokali miałyby pochodzić częściowo z Funduszu Mieszkań na Wynajem, a ich budowa miałaby być kontrolowana przez Bank Gospodarki Krajowej.

Do samego tylko roku 2017 r. w stolicy wybudowanych ma zostać ok. 61 tysięcy mieszkań. Od roku 2018 do 2025 ma natomiast powstać kolejnych 110 tysięcy lokali. O tym, jak duże postępy robimy w liczbie nowo budowanych mieszkań świadczyć może fakt, że w okresie 1995-2013 r. powstały w Warszawie 143 tysiące mieszkań. Eksperci zaznaczyli przy tym, że Warszawa jest tym miastem w Europie Centralnej, które może pochwalić się najszybszym tempem rozwoju rynku mieszkalnego.

 

SONY DSC

 

W żadnej innej stolicy naszego regionu nie powstaje tak wiele mieszkań rocznie. Wyprzedzamy nawet dynamicznie rozwijający się Berlin. Zgodnie z obliczeniami, w stolicy naszych zachodnich sąsiadów w 2012 r. powstało zaledwie 3151 nowych mieszkań. W tym samym czasie w Warszawie powstało… 13,195 nowych lokali! Polska stolica obroniła się nawet przed kryzysem, który na rynku nieruchomości obserwowany był od 2009 r. Chociaż rzeczywiście Polacy go odczuli, to jednak w znacznie mniejszym stopniu niż firmy działające na rynku w pozostałych krajach Europy Środkowej. Warto przy tym dodać, że nie tylko jesteśmy liderami w budowie mieszkań, ale słyniemy także z faktu, że ceny nowych mieszkań od pewnego czasu są u nas szczególnie stabilne, co dodatkowo świadczy o sile rodzimego rynku nieruchomości.

Najwięcej nowych mieszkań budowanych jest w północnej części stolicy oraz w okolicach Wilanowa. Wciąż jednak odnotowuje się niedobór lokali mieszkalnych w rejonie Służewca oraz w okolicach osi biurowej przy Alejach Jerozolimskich. Planowane jest również budowanie mieszkań na obrzeżach miasta stołecznego. Analitycy z REAS wyliczyli, że w mieście można stworzyć mieszkania dające przestrzeń życiową dla 3,5 miliona mieszkańców. Dodatkowo, w strefie podmiejskiej mogłyby zamieszkać 4 miliony osób.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *