1700 zł na wynajem mieszkania. Co za to dostaniesz?

Data opublikowania: 17 marca 2015

Dla 54 procent poszukujących mieszkań do wynajęcia kwota tysiąc siedemset złotych stanowi górne kryterium budżetowe. Za powyższą kwotę w zależności od miasta, lokalizacji jak i jakości mieszkania, możemy wynająć od kawalerki do lokalu trzypokojowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom poszukujących lokali do wynajęcia, Bank Gospodarstwa Krajowego planuje zbudować w całej Polsce około 20 tys. mieszkań pod klucz przeznaczonych pod wynajem.

Pierwszym miastem, w którym powstały lokale BGK poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem jest Poznań, gdzie przy umowie na minimum 24 miesiące, można wynająć prawie 50-metrowy lokal za niecałe 1,7 tys. złotych. Realizowana przez BGK propozycja najmu, stanowi konkurencję dla ofert prywatnych z gwarancją sprawnej administracji oraz bezpieczeństwa.

Ceny mieszkan na wynajem

fot. sqback/bigstockphoto.com

Rozwijającym się miastem jest Rzeszów, gdzie stopa bezrobocia wynosi 7,7% i sukcesywnie wzrasta liczba ludności. Inwestycje w przemysł lotniczy i elektromaszynowy, powodują wzrost zapotrzebowania na mieszkania. Za kwotę tysiąc siedemset złotych, można wynająć lokal trzypokojowy w starym budownictwie w centrum miasta, lecz bez umeblowania.

Natomiast w Lublinie, na Starym Mieście – 1,7 tysiąca złotych to czynsz za dwupokojowy umeblowany lokal o powierzchni 68 mkw. w starej kamienicy.

Górny Śląsk od lat się wyludnia, dlatego też w Chorzowie za 1,7 tys. zł wynajmiemy trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 108 mkw. zlokalizowane w centrum miasta.

Jakże inaczej wygląda sytuacja w Krakowie. Rozwój miasta, liczne inwestycje i uczelnie przyciągają kolejnych mieszkańców. Za kwotę tysiąc siedemset złotych można wynająć nieopodal Rynku kawalerkę o powierzchni 22 mkw., wyremontowaną, z prostym umeblowaniem. Natomiast na obrzeżach np. na Bronowicach – 1,7 tys. zł to kwota wynajmu ładnego, dwupokojowego mieszkania o pow. 50 mkw., a na Dębnikach można znaleźć w tej cenie lokal o pow. 80 mkw. z miejscem parkingowym. Dzielnice te leżą w odległości około 2 do 3,5 km od centrum miasta.

Rozwijająca się Warszawa, zagraniczni inwestorzy, liczne uczelnie i instytucje, bezrobocie poniżej 5% – powodują wzrost liczby mieszkańców miasta. Kwota 1,7 tysiąca złotych wystarczy na czynsz za kawalerkę powierzchni 27 mkw. w Śródmieściu, w bloku z lat siedemdziesiątych. Większe powierzchniowo lokale, ale w znacznej odległości od centrum w tej cenie, obecnie można wynająć na Białołęce, Bemowie i Pradze Południe. Ale właśnie tutaj dotarła i została uruchomiona II linia metra, a zatem dojazd do centrum nie stanowi już problemu. Należy przypuszczać, że spowoduje to wahania cen najmu lokali.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *