20 tys. mieszkań wybuduje Bank Gospodarstwa Krajowego

Data opublikowania: 19 marca 2014

Już pod koniec bieżącego miesiąca swoją działalność inwestycyjną rozpocząć ma Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zakłada się, że pierwsze przedsięwzięcia, za które odpowiedzialny będzie Bank Gospodarstwa Krajowego wystartują już w najbliższych kilkunastu tygodniach. Na zlecenie funduszu stworzonych ma zostać ogółem ok. 20 tysięcy nieruchomości mieszkalnych. To świetna szansa zarówno dla deweloperów, jak i firm budowlanych. Eksperci przyznają, że do tej pory jednostek chętnych do nawiązania współpracy przy budowie mieszkań zgłosiło się więcej niż potrzeba.bigstock-Construction-Site-48035912

BGK zapowiada, że zależy mu, aby pierwsze transakcje funduszu, a także pierwsze inwestycje wystartowały już na przestrzeni kilku najbliższych tygodni. Wraz z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, BGK planuje podjąć rozmowy z deweloperami, którzy są zainteresowani wyłożeniem środków na dane nieruchomości. Rozpoczęcie samych prac budowlanych miałoby natomiast nastąpić w przeciągu paru kolejnych miesięcy. Pewnym jest, że działania ruszą jeszcze wiosną. Wszystkim zależy, by mieszkania były gotowe w możliwie najkrótszym czasie.

Jako że deweloperów chętnych do współpracy jest tak wielu, BGK zapowiedział już, że będzie wybierał tylko tych, którzy działają na najbardziej dogodnym terenie i oferują najkorzystniejsze warunki. Poza lokalizacją i kwestiami finansowymi, pod uwagę brane mają być również takie aspekty działalności deweloperów, jak jakość stosowanych przez nich technologii czy architektura zabudowań. Oprócz tego, deweloperzy będą musieli dostosować się do zasad narzucanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem. Wymaga on m.in., żeby wynajmowane były całe budynki.

BGK przyznał, że w Polsce istnieje wiele niesprzedanych mieszkań, które można by włączyć do programu stymulującego polski rynek najmu, jednak do inwestycji zakwalifikować można tylko budynki, które są w całość niewynajęte. Dodatkowo, instytucja chce mieć pewność, że nieruchomości będą w stu procentach dostosowane do jej potrzeb, a uzyskać może ją wyłącznie wtedy, gdy zdecyduje się na budowę od podstaw. Przypomnijmy, że dzięki tym inwestycjom powstać mają lokale mieszkalne pod wynajem, których cena będzie nieco niższa od stawek spotykanych na rynku najmu. Ma to doprowadzić do rozrostu takiego rynku w Polsce, gdyż obecnie jest on sześciokrotnie mniejszy od przeciętnego rynku najmu w Europie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *