2014 dobry dla deweloperów – tendencja się utrzyma?

Data opublikowania: 19 stycznia 2015

Ubiegły rok okazał się być bardzo dobrym okresem dla polskich deweloperów. Czy jednak ta tendencja ma szanse utrzymać się w roku bieżącym? Eksperci twierdzą, że sytuacja w 2015 r. będzie podobna, a być może wyniki uda się nawet poprawić.

Spółki deweloperskie podsumowują miniony rok i jak na razie, większość z nich może z dumą mówić o swoich wynikach sprzedażowych. Po publikacji dotychczasowych danych można stwierdzić, że 2014 r. był dla polskich deweloperów najlepszym okresem od 7 lat. Ostatnia tak dobra sprzedaż notowana była jeszcze przed kryzysem gospodarczym w UE.

Rynek nieruchmosciW największym stopniu swoją sprzedaż zwiększyła firma Budimex Nieruchomości, która w minionym roku sprzedała 1685 lokali, notując tym samym wzrost sprzedaży na poziomie 127,10%. Kolejną spółką o szczególnie dużym wzroście w ujęciu rocznym było LC Corp. Sprzedało 1220 nieruchomości, notując zwyżkę wynoszącą 58,9%. Dane nie zostały jednak przekazane przez spółkę, a wyliczyli je eksperci pracujący dla PAP. Jeśli natomiast chodzi o największą liczbę sprzedanych lokali, to może się nią pochwalić Robyg, które znalazło właścicieli dla 2118 nieruchomości. Dało to spółce wzrost sprzedaży o 22,40% r/r. Świetnie wypadł również Dom Development ze sprzedażą 1889 lokali, co oznacza wzrost o 17,7% r/r.

Eksperci podkreślają, że w ubiegłym roku zaczęły panować wyjątkowo sprzyjające warunki do inwestowania w nieruchomości. Wzrost sprzedaży nowych lokali wynikać może m.in. z rozpoczęcia programu dofinansowań rządowych Mieszkanie dla Młodych, który obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Z pewnością pomogło też obniżenie stóp procentowych przekładające się na dogodniejsze warunki zaciągania kredytów hipotecznych i mieszkaniowych. Co ważne, sytuacja ta nie uległa drastycznej zmianie. Choć zwiększył się wkład własny w przypadku programu MdM, to zainteresowanie dopłatami nadal jest spore. Stopy procentowe nadal znajdują się na rekordowo niskich poziomach, a możliwe jest nawet ich kolejne obcięcie. Nie ma więc powodów, by sądzić, że ten rok będzie dla deweloperów gorszy od poprzedniego.

Niektórzy analitycy ośmielają się prognozować nieco dokładniej i zakładają, że w przypadku LC Corp oraz Dom Development wzrosty sprzedaży w porównaniu do 2014 r. będą niewielkie. Część ekspertów przewiduje natomiast, że w tym roku wybić może się spółka Ronson, która w 2014 r. odnotowała wyniki gorsze od prognoz. Było to powodowane faktem, że część projektów musiała przesunąć, a to znaczy, że ukończy je w tym roku zwiększając szanse na finalny sukces.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *