25% wszystkich kredytów na mieszkania… w Warszawie!

Data opublikowania: 24 marca 2014

Chociaż ceny mieszkań w Warszawie są najdroższymi w kraju, to jednak zainteresowanie ich kupnem nie słabnie. Za to kredyty hipoteczne zaciągane w stolicy stanowią aż ¼ wszystkich, na które decydują się Polacy. Na przestrzeni całego 2013 r. aż 25% kredytów hipotecznych przyznano w mieście stołecznym podczas, gdy np. w Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście zaciągane kredyty stanowiły tylko po ok. 6% spośród wszystkich odnotowanych w naszym kraju.

Osoby inwestujące w mieszkania zlokalizowane w stolicy muszą liczyć się z faktem, że przeciętna cena takiego lokum to 436 tysięcy złotych. Niemniej jednak, świadomość, że to właśnie Warszawa stanowi największy rynek pracy w naszym kraju powoduje, że nie braWarszawakuje chętnych do wejścia w posiadanie mieszkań znajdujących się na jej terenie. Co więcej, wszyscy kupujący nie zwracają uwagi tylko na to, by cena była jak najniższa. Zwykle osoby inwestujące w warszawski lokal są przygotowane na spory wydatek. Skupiają się więc na tym, by wybrać możliwie najlepszą lokalizację mieszkania oraz jego najdogodniejszą formę.

Dla większości kupujących liczy się to, żeby mieszkanie miało odpowiednie rozmieszczenie, które będzie wygodne do zagospodarowania. Niezwykle istotna jest funkcjonalność, na którą uwagę najbardziej zwracają osoby decydujące się na nabycie niewielkiego mieszkania. Liczy się także to, by bezproblemowy był dostęp z mieszkania do miejskiej infrastruktury. Jeśli kupujący chce przeznaczyć mieszkanie na wynajem, to powinno być to jednym z podstawowych czynników wpływających na wybór konkretnego lokum.

Przeważająca część kupujących wciąż jednak uzależnia nabycie mieszkania od jego ceny, dlatego też najtańsze lokale sprzedawane są najszybciej. Żeby zwiększyć popyt, deweloperzy starają się nawet inwestować w tanie mieszkania. Powinny one być względnie małe. Wśród tych dwupokojowych najlepiej sprzedają się lokale o powierzchni do 40m2, a wśród trzypokojowych metraż powinien sięgać max. 55m2. Zakłada się, że największym zainteresowaniem będą cieszyły się lokale, których cena nie przekracza 400 tysięcy złotych. Wynika to głównie z faktu, że zdolność kredytowa osób decydujących się na kredyt hipoteczny sięga max. 350 tysięcy złotych. Średni koszt jednego metra w Warszawie to ok. 7100zł, choć można znaleźć lokum, w którym za 1m2 zapłacimy 5-6 tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *