35% całego majątku – tyle w nieruchomości inwestują najbogatsi

Data opublikowania: 6 czerwca 2016

Działająca na rynku nieruchomości firma Knight Frank sprawdziła, jak dużą część swojej fortuny najbogatsi ludzie świata przeznaczają na inwestycje w nieruchomości. Okazało się, że na ten cel wydają ponad 1/3 dobytku.

Działająca na rynku nieruchomości firma Knight Frank opublikowała dane pochodzące z corocznego badania majątków najbogatszych ludzi świata. Sprawdzono w nich, jaką część swojego majątku zamożni przeznaczają na nieruchomości. Okazało się, że krezusi inwestują w nie 35% swojej fortuny. Dane zebrano na podstawie analizy majątków należących do 45 tys. multimilionerów z całego globu.

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

Knight Frank ustaliło, że ogólna wartość fortuny posiadanej przez wszystkich badanych krezusów wynosi aż 500 mld dolarów. Ogromna część tych pieniędzy jest wykorzystywana na inwestycje. Największą część bogacze wydają na nieruchomości. Co ciekawe, z reguły są to dobra zakupione na własny użytek. Stanowią one 24% wszystkich aktywów posiadanych przez światowych krezusów. Natomiast 11% to nieruchomości inwestycyjne, w tym biura, hotele, apartamentowce czy galerie handlowe.

Jeśli chodzi o liczbę budynków posiadanych przez najzamożniejszych obywateli świata, na jedną osobę przypadają niespełna 4 nieruchomości. Dokładniejsze dane wskazują, że na jednego bogacza żyjącego na Bliskim Wschodzie przypada 4,3 nieruchomości, ale już w Ameryce Łacińskiej jest to tylko 3,3 budynku. Dotychczasowe dobra nie są jednak wystarczające, bo w planach na najbliższy rok ok. 30% multimilionerów ma nabycie rezydencji, wyspy lub apartamentu. I nie chodzi tu wcale o posiadanie wielu domów, lecz o to, że nieruchomości należą po prostu do najbezpieczniejszych inwestycji. Można je wykorzystywać na własny użytek, a jednak nie tracą wartości. Istnieje nawet szansa, że w przyszłości będzie można jeszcze na nich zarobić.

Jeśli chodzi o inne inwestycje najbogatszych ludzi globu, to na drugim miejscu znajdują się papiery wartościowe, stanowiące 28% posiadanych przez nich dóbr. 19% to inwestycje we własny biznes, który zapewnia zwykle stały przypływ dodatkowej gotówki. 15% to sama gotówka, natomiast 2% to dobra kolekcjonerskie, w tym dzieła sztuki, drogie alkohole czy samochody. Tylko 1% własności inwestycyjnych krezusów to metale szlachetne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *