400 mln złotych przepadało w MdM

Data opublikowania: 9 lutego 2015

Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się sporą popularnością, jednak okazuje się, że przeznaczone na niego pieniądze nie są racjonalnie wydawane. Dotychczas przepadło już 400 mln złotych, które powinny być wykorzystane w 2014 r.

Analitycy wyliczyli, że na 600 mln złotych przeznaczonych na dofinansowania dla młodych Polaków kupujących nowe mieszkania w 2014 r., wydano jedynie 207 mln. To prawdziwe marnotrawstwo pieniędzy, ponieważ niewykorzystane środki z ubiegłego roku nie mogą zostać przełożone na inny okres. Zgodnie z ustaleniami wracają do budżetu państwa. W bieżącym roku na ten cel wydanych ma zostać już tylko 136 mln złotych, a za rok będą to zaledwie 22 mln złotych. Na 2017 r. przewidziano niespełna milion złotych. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie uda się pomóc tak wielu obywatelom, jak planowano.

Finansowanie MdM

fot. doomu/bigstockphoto.com

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych jest spore. Od początku 2014 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjął 15 972 wnioski o pomoc w finansowaniu zakupu pierwszego mieszkania. Opiewały one na łączną kwotę przekraczającą 366 mln złotych. Zawartych umów doliczono się 13 968, a ich wartość przekroczyła 2,6 mln złotych. W samym 2014 r. zrealizowano jedynie 9 145 wniosków, a na rok obecny zaakceptowanych jest 5 870 kolejnych.

Popularność MdM rośnie praktycznie z każdym miesiącem. O ile w styczniu 2014 r. zaakceptowanych zostało tylko 659 wniosków, to już w grudniu było ich ponad 2 000. Niemałym zaskoczeniem dla jednostek odpowiedzialnych za przyznawanie dofinansowań jest fakt, że częściej starają się o nie osoby samotne lub bezdzietne małżeństwa. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem dopłaty cieszą się wśród rodzin z dziećmi. Ze statystyk wynika, że tylko 7% spośród zaakceptowanych wniosków było złożonych przez rodziny z dwójką dzieci. Rodziny z trójką pociech stanowiły zaledwie 1% wnioskodawców. Nie pojawiły się natomiast rodziny z większą liczbą dzieci.

Najwięcej młodych Polaków zainteresowało się programem MdM w woj. mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim, aczkolwiek największą liczbę przyznanych kredytów z dopłatą odnotowano w Gdańsku i Poznaniu. Najczęściej wybierano mieszkania o przeciętnym metrażu. Średnio było to 53,17 m kw. Widoczne było także zainteresowanie domami jednorodzinnymi, które również dopuszczalne są w regulaminie programu. Uśredniona powierzchnia domów nabytych w ramach MdM wynosiła 84,17 m kw.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *