500 plus a zdolność kredytowa i czynszowa

Data opublikowania: 7 lipca 2017

Dochód rodzinny jest większy za sprawą 500 plus, dlatego powstała koncepcja, by był on wliczany do zdolności kredytowej oraz czynszowej. Ze względu na to, że 500 plus stanowi stały wpływ do domowego budżetu, jego uwzględnienie przy ocenie zdolności kredytowej wydaje się być oczywiste. Jednak decyzja odnośnie tak poważnych zmian wymaga pełnej akceptacji rządu, dlatego nie należy się spodziewać, że nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy.

W ramach programu Mieszkanie plus trwa budowa nowych mieszkań na wynajem. Ich czynsze mają być niewysokie, aby rodziny z niższymi dochodami mogły bez problemu opłacać należność. Szacuje się, że średni czynsz w przypadku najmu takiego mieszkania ma kształtować się na poziomie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Realizacją inwestycji zajmuje się BGK Nieruchomości, które w pierwszej kolejności tworzy osiedla w Białej Podlaskiej oraz w Jarocinie. W tych miastach ma powstać około 100 mieszkań, które będzie można wynajmować za mniejszą kwotę.

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

Pierwsza transza w wysokości 5 mln złotych na budowę mieszkań w ramach programu ma umożliwić wybudowanie pilotażowych budynków. W planach są bowiem znacznie większe inwestycje, w sumie do końca 2017 roku ma rozpocząć się budowa około 10 tys. mieszkań. Głównym założeniem jest powstanie wielu tanich mieszkania na wynajem, które będzie można również kupić, uzyskując prawo własności. Preferencyjne warunki uzyskają rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, jednak wynajem lub zakup nieruchomości będzie dostępny dla każdego. Wszystkie mieszkania będą powstały na gruntach otrzymanych z jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa oraz od inwestorów prywatnych.

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria programu Mieszkanie Plus, doliczenie do dochodu rodziny comiesięcznej wpłaty w ramach 500 plus, pozwoli wielu rodzinom o ubieganie się o własne mieszkanie. Minimalny pułap zarobków zostanie osiągnięty, więc nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby złożyć wniosek. Podobnie jak w przypadku bankowego kredytu, gdzie wyliczona zdolność kredytowa determinuje możliwość uzyskania pożyczki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *