Adaptacja mieszkania do potrzeb osoby starszej

Data opublikowania: 10 października 2016

Jesień życia wiąże się z wieloma problemami natury zdrowotnej, które niejednokrotnie uniemożliwiają osobom starszym samodzielne funkcjonowanie. Problemy z chodzeniem, pamięcią czy wzrokiem sprawiają, że ich własne mieszkania stają się dla nich wojskowym poligonem. Jak pomóc starszym poczuć się lepiej w swoich czterech kątach? Oto 5 praktycznych wskazówek, dotyczących adaptacji przestrzeni do potrzeb osób starszych.

1. Stonowana kolorystyka

Kolory ścian mieszkania są istotne zwłaszcza wtedy, gdy starsza osoba cierpi na problemy ze wzrokiem. W takiej sytuacji lepiej porzucić krzykliwe kolory na rzecz klasycznych wnętrz w stonowanych, pastelowych barwach, które nie męczą niepotrzebnie wzroku, a dodatkowo korzystnie wpływają na samopoczucie przebywających w nich osób.

mieszkanie-dla-seniora

2. Odpowiednie oświetlenie i oznakowanie pomieszczeń

Postępujące problemy ze wzrokiem u osób starszych wymagają, aby ich mieszkania były wyposażone w więcej źródeł światła, włącznie ze stojącymi lampami oraz lampkami do czytania. Wskazane jest również podświetlenie włączników, które ułatwi odnalezienie ich w nocy, a także zamontowanie w korytarzu światła reagującego na ruch. Ponadto, mieszkania osób starszych, które mają problemy z pamięcią, powinny być wyposażone w oznakowania pomieszczeń. Jeśli sytuacja tego wymaga – na ścianach można zawiesić strzałki prowadzące do poszczególnych części mieszkania, np. kuchni, łazienki, itd.

3. Bezpieczna łazienka

Łazienka jest miejscem, w którym dochodzi do największej liczby wypadków wśród osób starszych. Przyczyniają się do tego śliskie płytki, niewygodna wanna, progi w kabinie prysznicowej, itp. By wyeliminować te problemy, wskazane jest zastosowanie takich rozwiązań jak gres antypoślizgowy na podłodze i otwarty prysznic, do którego, w razie potrzeby, będzie można podsunąć krzesło.

4. Wygodna kuchnia

W kuchni osoby starszej należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie ustawienie mebli. By uniknąć ryzyka uderzeń czy potknięć, wskazane jest zachowanie między nimi większych odległości. Ważne jest również zamocowanie szafek do ściany na tyle mocno, żeby nie osunęły się pod wpływem silniejszego ich uchwycenia. Zalecane jest również zamontowanie w problematycznych miejscach uchwytów i poręczy, by w razie potknięcia można było się ich złapać. Ponieważ starsze osoby często mają problemy z kręgosłupem, warto zadbać o odpowiednio niskie stoliki, a najważniejsze przyrządy ulokować na niskich półkach.

5. Przestronna sypialnia

Sypialnia to miejsce, w którym starsza osoba przebywa w newralgicznych punktach dnia – wieczorem, gdy jest zmęczona i osłabiona po całym dniu oraz o poranku, kiedy mierzy się z trudnościami wstawania. Szafka nocna tuż przy łóżku będzie w tej sytuacji nieocenioną podporą, o którą można się będzie w razie potrzeby oprzeć. Można w niej ponadto ulokować leki, okulary oraz inne przedmioty, które osoby w podeszłym wieku powinny mieć pod ręką. To, o czym warto jeszcze pamiętać w sypialni, to miękkie pokrycia na podłogę, które zagwarantują starszej osobie ochronę po upadku. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów zdrowotnych, które wymagają długiego leżenia, należy dodatkowo zadbać o odpowiednie łóżko, najlepiej z materacem antyodleżynowym.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *