Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości i kredytów

Data opublikowania: 25 września 2017

Rynek nieruchomości i kredytów wciąż kwitnie. Najnowsze dane przedstawiono w raporcie AMRON-SARFiN.

W drugim kwartale 2017 roku banki udzieliły około 50 tysięcy kredytów na łączną kwotę około 11,7 mld złotych. Ten wynik wskazuje, że w 2017 roku może zostać udzielonych nawet 200 tysięcy kredytów na kwotę ponad 40 mld złotych.

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Pod koniec drugiego kwartału liczba czynnych kredytów mieszkaniowych wynosiła 2,1 mln, a ich przyrost netto osiągnął 23 tysiące sztuk. Całkowite zadłużenie wzrosło do 391, 046 mld złotych. Okres zobowiązania, waluta, w jakiej udzielane były kredyty i średnie kwoty udzielanych kredytów nie uległy dużym zmianom w tym okresie.
Najpopularniejsze były kredyty udzielane w złotówkach na okres od 25 do 35 lat. Stanowiły one prawie 63% wszystkich zaciągniętych kredytów. Zdecydowana większość zobowiązań miała wartość do 300 tysięcy złotych, jednak ich średnia wartość wzrosła w stosunku do pierwszego kwartału o 7% i wynosiła 233 tysiące złotych.

Z danych GUS wynika, że budownictwo mieszkaniowe także ma bardzo dobra kondycję. Zwiększa się liczba wydawanych pozwoleń na budowę i rozpoczyna się systematycznie wiele nowych inwestycji. W drugim kwartale wydano o 16,97% więcej pozwoleń na budowę niż w poprzednim kwartale. Rozpoczęło się także o 39,87% więcej nowych inwestycji. Spadła natomiast o 7,14% liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

To potwierdza dobrą sytuację na rynku mieszkaniowym i jej ciągły rozwój. Pomimo braku wsparcia z programu MdM, utrzymują się niskie ceny i rekordowo niska stopa procentowa, co skłania Polaków do inwestowania w nieruchomości. Polacy nadal chętnie lokują nadwyżki finansowe w lokale na wynajem, zamiast zostawiać pieniądze na lokatach w bankach, gdyż te wciąż mają ujemne realne stopy procentowe. Wzrosty notowane są również z tytułu tego, że duża grupa nabywców, którzy pierwsze mieszkania kupowali w latach 2005 – 2008 zmienia je właśnie na większe w celu poprawy warunków mieszkaniowych. Co ważne, osoby te pierwsze mieszkania często zostawiają pod wynajem, zamiast wystawić je do sprzedaży. Na rynku najmu sytuacja także rozwija się. Jak wynika z danych czynsze na przestrzeni ostatniego roku wzrosły w większości dużych miast.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *