Aktualna sytuacja na rynku wtórnym w Warszawie

Data opublikowania: 27 lipca 2017

Zainteresowanie najmem mieszkań wpływa też na ceny mieszkań do sprzedaży. Transakcje przebiegają szybciej, a możliwość negocjacji cen jest większa niż jeszcze w ubiegłym roku. Na największym w Polsce rynku mieszkaniowym, czyli w Warszawie, widać to najbardziej. Można tam kupić mieszkania do remontu w cenie 4,5 tys. zł za metr. Kilka miesięcy remu wydawało się to nierealne.  Ponadto krajobraz miasta stale się zmienia za sprawą kolejnych inwestycji, które realizowane są w różnych częściach stolicy. Restaurowane są stare budynki, by można było oferować komfortowe lokale, które bardzo szybko znajdują chętnych.

Niższe ceny nie występują jednak wszędzie, gdyż średnia cena za metr mieszkania w stolicy utrzymuje się na poziomie 7,5 tys. zł za metr. Mieszkania z rynku wtórnego są sporo tańsze od tych deweloperskich. Dość istotnym czynnikiem, który również oddziałuje na ceny mieszkań, jest powrót do zakupu najmniejszych lokali, zwłaszcza kawalerek. Największy popyt jest na lokale do 50 metrów kwadratowych. To powoduje, że cena za metr jest wyższa. Natomiast obrzeża miast i zniszczone budynki dają możliwość zakupienia lokalu mieszkalnego za bardzo atrakcyjną cenę – poniżej progu 5 tys. zł. Atrakcyjna kwota wiąże się jednak z koniecznością wykonania gruntowego remontu lub z trudnościami z dojazdem do centrum miasta po wyprowadzce.

Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

W dobie dużej konkurencji warto pamiętać o możliwościach negocjowania cen. Agenci z biur nieruchomości mają obecnie większą swobodę w obniżaniu cen, aby doprowadzić do sfinalizowania umowy. Potencjalny nabywca może liczyć na średnio 2 procent upustu od ceny pierwotnej. Najwięcej chętnych jest na mieszkania w okolicach Woli, gdyż ta lokalizacja oznacza bliskość centrum i dostęp do pełnej infrastruktury. Sporym zainteresowanie cieszy się też Białołęka, bardzo prężnie rozwijająca się dzielnica Warszawy z nadal sporo niższymi cenami od pozostałych obszarów aglomeracji (nawet 15 proc. mniej od średnich cen w Warszawie). Dużo mieszkań sprzedaje się również w dzielnicach: Mokotów i Praga-Południe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *