Altana w ogrodzie

Data opublikowania: 1 października 2019

Spędzanie wolnego czasu w ogrodzie możliwe jest nie tylko latem. Jesienna aura również temu sprzyja. Warto jednak zadbać o miejsce, które pozwoli na to w różnych warunkach atmosferycznych. Zapewni nam to ogrodowa altana.

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych czy koca, altana daje możliwość schowania się przed deszczem czy silnym słońcem. Ponadto dzięki zadaszeniu znajdujące się w niej meble ogrodowe nie będą się tak szybko niszczyć i nie trzeba ich za każdym razem chować, a później znowu wyciągać. Poza tym odpowiednio dobrana może być pięknym wykończeniem ogrodu, altany są bowiem bardziej estetyczne i trwałe niż namiot.

fot. pixabay.com

Na rynku dostępnych jest wiele projektów altan, których wygląd i wielkość zależy wyłącznie od naszych upodobań i miejsca dostępnego w ogrodzie. Najczęściej wybierane są altany ośmiokątne lub kwadratowe, które poza ciekawym wyglądem zapewniają również sporo miejsca na meble. Najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do ich budowy jest drewno, które doskonale współgra z roślinnością. Ściany mogą być wykonane z desek i w całości kryte, albo ażurowe. Są również doskonałym wspornikiem dla pnących roślin, jest to więc rozwiązanie także funkcjonalne. Altany drewniane najczęściej posiadają podłogę, w przeciwieństwie do tych wykonanych z metalu. Jest to materiał trwały, a najczęściej budowane z niego altany posiadają same filary do podtrzymywania dachu.

Przy większych konstrukcjach sprawdzi się również cegła, beton, czy kamień, które także mogą być ciekawym elementem ogrodu. Przy takim rozwiązaniu beton stosowany jest do wykonania podłogi i fundamentów, które następnie wykańczane są kamieniem. Nie ma przeciwwskazań, aby w takiej konstrukcji ściany wykonać z drewna lub szkła, co nada altanie nowoczesny design. Konstrukcja ze szklanymi ściankami sprawdzi się, jeśli chcemy w altanie spędzać czas również poza sezonem wiosenno-letnim. Jest ona bowiem szczelniejsza, a w przypadku ekspozycji na słońce, wewnątrz będzie panowała przyjemna temperatura, nawet gdy na zewnątrz będzie już chłodniej.

Najpopularniejsze nadal pozostają altany drewniane. Należy jednak pamiętać, że materiał ten, jeśli ma służyć przez lata, należy regularnie konserwować. Konieczne będzie również oczyszczanie go z mchu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na jego trwałość. Najbardziej wytrzymałymi gatunkami drewna są odmiany egzotyczne; posiadają przy tym ciekawe kolory i faktury. Odstrasza jednak ich wysoka cena.

Altana może być zbudowana z podłogą lub bez. Jednak to pierwsze rozwiązanie jest bardziej praktyczne. Altanę łatwiej będzie sprzątać, a meble będą stały stabilniej. Ponadto nie będą miały kontaktu z wilgotną ziemią i trawą, co w przypadku mebli drewnianych może wpływać na ich trwałość. Podłoga może być wykonana z drewna, betonu, albo pokryta kaflami przeznaczonymi na zewnątrz.

Im większa konstrukcja, tym solidniejsze fundamenty musi posiadać. Duże altany potrzebować więc będą solidnych, betonowych wsporników, a ich zbudowanie wymaga często wynajęcia profesjonalnej firmy. W sklepach ogrodniczych dostępne są jednak lekkie, drewniane konstrukcje, które takiego wsparcia nie potrzebują. Warto jednak zadbać o ich odpowiednią izolację od gruntu, aby drewno nie zaczęło gnić.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *