Analitycy zaniepokojeni kredytami na mieszkania

Data opublikowania: 3 marca 2014

Kredyt mieszkaniowy to dla wielu Polaków jedyna szansa na nabycie własnego lokum. Rynkowi analitycy zakładają, że zbliżająca się wiosna przyniesie wzrost zainteresowania kredytami tego typu. Jednocześnie, obawiają się, że grupa klientów decydujących się na takie zadłużenie nie będzie aż tak wysoka, jak oczekuje tego rynek.

Problemem są rosnące maPortfelrże nakładane na kredyty zaciągane na zakup mieszkania. Przekładają się one na wzrost ogólnego kosztu kredytu, co może zniechęcać Polaków do podejmowania takich decyzji.

Chociaż stopy procentowe utrzymywane są w naszym kraju na naprawdę niskim poziomie, to jednak ogólny koszt zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego może rosnąć z uwagi na wzrosty nakładanych na kredyty marż. Banki zamierzają podnieść marże, mniej więcej, w połowie bieżącego roku.

Zwyżki będą dotyczyły głównie tych kredytów, przy których obowiązuje niewielki wkład własny. Oznacza to, że im więcej będziemy w stanie wyłożyć na lokum z własnej kieszeni, tym dogodniejsze będą warunki udzielanego nam kredytu mieszkaniowego. Jak na razie, analitycy pracujący dla firmy Expander zauważają, że już w lutym marże w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowały widoczny wzrost. Te nakładane na kredyty z wkładem własnym na poziomie 5% sięgnęły poziomu 1,99%. O tym, jak wysoka jest to marża może świadczyć fakt, że w ubiegłym roku na kredyt pokrywający wartość całej nieruchomości nakładano marżę wynoszącą 1,87%.

Eksperci twierdzą, że istnieje prawdopodobieństwo, iż niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych może wzrosnąć, ale jeśli do tego dojdzie, to raczej dopiero pod koniec tego roku i nie będzie żadna duża zwyżka.

Związek Banków Polskich opublikował niedawno raport, z którego wynikało, że w 2013 r. udzielono wyjątkowo małej liczby kredytów mieszkaniowych. Było ich tylko 176 tysięcy, co oznacza, że był to wynik najsłabszy od 8 lat. Niemniej jednak, eksperci, którzy opracowywali raport – podobnie, jak eksperci z Expandera – spodziewają się, że w tym roku sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie już lepsza. Mimo to, wskazali kilka działań, które powinny zostać podjęte, by rynek nieruchomości rozwijał się w pełni zadowalająco. Mają to być m.in. rozwój społecznego budownictwa mieszkalnego czy wsparcia dla długoterminowego oszczędzania w kasach budowlanych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *