ANR podsumowała sprzedaż gruntów w 2015 r.

Data opublikowania: 15 lutego 2016

Agencja Nieruchomości Rolnych podsumowała ceny gruntów obowiązujące w 2015 r. Poinformowała, że ich średnia wartość wynosiła 29,5 tys. złotych za 1 ha. Przyznano jednak, że na terenie całego kraju sytuacja była mocno zróżnicowana.

Ceny działek budowlanychWedług danych zaprezentowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, przeciętna cena 1 hektara gruntów rolnych wynosiła w ubiegłym roku 29,5 tysiąca złotych. Jest to średni koszt wyliczony dla transakcji przeprowadzanych na gruntach państwowych. W przypadku obrotu prywatnego średni koszt 1 ha wynosił 38,6 tys. złotych. Ceny w konkretnych regionach kraju znacznie się jednak od siebie różnią.

Po zagłębieniu się w statystyki ANR można zauważyć, że zdecydowanie najwięcej za 1 ha gruntu trzeba zapłacić w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie 1 ha kosztuje nawet ok. 40 tys. złotych. Najtańsze ziemie rolne można natomiast było nabyć przed rokiem w woj. lubelskim i podlaskim, w których przeciętny koszt 1 ha wynosił odpowiednio 14,9 tys. i 16,9 tys. złotych. Poza regionami, znaczenie dla ceny 1 ha ma również wielkość działki. Z danych ANR wynika, że najwyższe ceny pojawiały się w przypadku gruntów o metrażu od 300 ha wzwyż. Za 1 ha płacono w tym przypadku średnio 43,7 tys. złotych. Najniższe, bo sięgające średnio 22,7 tys. złotych ceny jednego hektara odnotowano w przypadku gruntów o powierzchni wynoszącej ok. 110 ha.

ANR dodała, że od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej ceny gruntów rolnych rosną niemal bezustannie. Wspomniana, średnia cena 1 ha na poziomie 29,5 tys. złotych oznacza wzrost o 15% w stosunku do poprzedniego roku. W dodatku ziemie te wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. ANR sprzedała w 2015 r. ziemie o łącznej powierzchni 75 tys. ha. Jednocześnie spada podaż na rynku pierwotnym, co jest jednym z czynników wpływających na wzrost cen gruntów.

Do wzrostu cen polskich gruntów rolnych przyczyniał się również fakt, że są one jednymi z najtańszych na terenie całej Wspólnoty. Oprócz tego wielu inwestorów chciało pospieszyć się z zakupem ziemi tak, aby dokonać go przed zmianami, jakie do zasad obrotu gruntami rolnymi mają zostać wprowadzone już od 1 maja tego roku. Sytuacja polskiej ziemi może ulec szczególnej zmianie, jeżeli zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rolnictwa wprowadzony zostanie kilkuletni zakaz sprzedaży ziemi będącej własnością państwa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *