Aranżacja wnętrz zgodna ze sztuką Feng Shui

Data opublikowania: 3 grudnia 2010

Feng Shui to starożytna, chińska metoda rozmieszczania (początkowo miast i wiosek, później także przedmiotów w domach i mieszkaniach) zgodnie z zasadą harmonii. Jej nazwa pochodzi od dwóch żywiołów wiatru (tego co niewidzialne) i wody (tego co nieuchwytne).

Ma ona zapewnić domownikom pozytywny przepływ energii, co ma na celu poprawę samopoczucia i odnoszenie sukcesów w różnych dziedzinach życia. Każde pomieszczenie w domu rządzi się swoimi prawami, więc opiszmy je po kolei.

Zacznijmy od centralnego punku naszego gniazdka czyli salonu. Jest tu najwięcej przedmiotów i kolorów, tu też spędzamy najwięcej czasu. Przede wszystkim kanapa, czyli miejsce, gdzie podczas dnia spędzamy dużo czasu nie może stać tyłem do wejścia. Siedzący musi widzieć kto wkracza do jego oazy. Poza tym nie róbmy z telewizora centralnego punktu pokoju. Zastąpmy do w centrum kominkiem lub stołem. Wszystkie siedziska powinny mieć łagodne, obłe kształty, a kąty powinny być rozświetlone czy to źródłami światła czy przez jasny kolor ścian.

Teraz przejdźmy do sypialAranżacja wnętrz zgodna z Feng Shuini i jej centralnego punktu – łóżka. Powinieneś mieć do niego dostęp z trzech stron. Nie powinno być też w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, lepiej odgrodzić je szafką czy kwiatami. Nie stawiajmy niczego pod łóżkiem poza pościelą, jeżeli znajdą się tam inne przedmioty – nie wyśpimy się. Unikajmy odbijających energię luster w sypialni, powinny się one znaleźć w salonie.

Teraz najtrudniejsza z punktu widzenia Feng Shui kuchnia. Tu spotykają się ze sobą wszystkie żywioły. Powinna być kwadratowa lub prostokątna z oknami wychodzącymi na wschód lub południe. Na wprost drzwi nie powinno się znajdować okno, w przeciwnym razie energia będzie miała łatwą drogę ucieczki. Jeżeli lodówka stoi naprzeciw kuchenki (nie mogą również stać obok siebie) rozdzielmy je stołem, reprezentują dwa różne żywioły, które będą ze sobą walczyć, jeżeli będą bezpośrednio na przeciw siebie. Najbliżej kuchni powinna się znajdować jadalnia, a najdalej łazienka.

Skoro wywołaliśmy łazienkę przejdźmy do niej. Powinniśmy ją tak umiejscowić, by nie była widoczna zaraz po wejściu do mieszkania, najlepiej z tyłu domu. Deska sedesowa i drzwi powinny być zawsze zamknięte, gdy nie są używane. Ważne też, by między toaletą i prysznicem czy wanną pozostawić nieco wolnej przestrzeni, by energia nie była ściśnięta.

Aranżacja wnętrz zgodna ze sztuką Feng Shui nie jest łatwa. Wymaga wiedzy i… zasobnego portfela. Jednak może korzyści, jakie z niej wypływają przerastają koszty?

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Toms

    Żona mnie męczy, żeby i nasze mieszkanie urządzić w taki właśnie sposób.Do tej pory nie byłem przekonany, ale zaczynam zauważać, że jednak coś w tym jest 🙂

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *