Awans: Polska na 13 miejscu w Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości

Data opublikowania: 18 lipca 2016

Polska znalazła się na 13. miejscu najnowszego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości, który przygotowuje firma JLL i LaSalle Investment Management. Co dokładnie dla naszego kraju oznacza awans o 4 oczka?

W sporządzonym przez firmy JLL i LaSalle Investment Management Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości Polska zajęła 13. pozycję. Tym samym poprawiła poprzedni wynik o 4 pozycje, jednocześnie wyprzedzając m.in. Szwajcarię, Danię i Norwegię. Łącznie przeanalizowano sytuację w 109 krajach, biorąc pod uwagę 139 różnych parametrów. Z czego więc wynika awans naszego kraju i jakie możemy czerpać z tego korzyści?

Rynek nieruchomości

fot. spectrumblue/bigstockphoto.com

Jednym z głównych czynników, które uległy poprawie, jest dostępność spójnych danych rynkowych dotyczących rosnącego grona polskich miast. Poza tym na plus wypadliśmy w kwestii planów zagospodarowania przestrzennego oraz w zaawansowaniu prac prowadzących do uruchomienia notowanych na warszawskiej GPW funduszy typu REIT.

Oprócz tego w naszym kraju wzrosła podaż powierzchni komercyjnych, które powinny zostać wyprzedane, by zrobić miejsce kolejnym. Twórcy uznali też, że w Polsce łatwiej jest o zwiększenie wsparcia ze strony kancelarii prawnych i agencji doradczych. Nasz kraj można było również pochwalić za wysoką aktywność inwestorów, deweloperów oraz najemców. Poprawa pozycji, wraz z pozytywnymi komentarzami pokazuje, że polski rynek nieruchomości jest już w coraz lepszej kondycji.

Warto podkreślić, że rezultat uzyskany przez Polskę jest najlepszym w naszej części kontynentu. Zdecydowanie za nami uplasowały się pozostałe kraje, w tym sąsiadujące z nami Czechy i Słowacja, które znalazły się odpowiednio na miejscu 22. i 29. Poza tym Polsce udało się wyprzedzić Węgry (26. miejsce) i Rumunię (pozycja 30). Eksperci zaznaczyli, że Słowacja i Rumunia znalazły się w zestawieniu transparentności po raz pierwszy, nie było ich w poprzedniej edycji rankingu.

Liderami transparentności na rynku nieruchomości są Wielka Brytania, Australia oraz Kanada. Poza tym wysoko plasują się Stany Zjednoczone i Francja oraz Nowa Zelandia i Holandia. W czołówce znalazły się także Irlandia, Niemcy i Finlandia. Warto dodać, że cała pierwsza 10-tka odpowiada za 75% spośród wszystkich transakcji przeprowadzonych na rynku nieruchomości w tym roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *