Bałtyk Tower w Poznaniu – budowa ruszy już w październiku 2014

Data opublikowania: 9 lipca 2014

W piątek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę na realizację projektu w ramach programu Inwestycje Polskie przy udziale unijnej inicjatywy Jessica. W sercu Poznania stanie wieżowiec o nazwie „Bałtyk”, a jego budowa ma pochłonąć 147 mln złotych.

Budowa Bałtyk Tower ma się rozpocząć w październiku tego roku i prawdopodobnie potrwa dwa lata. Projekt zakłada nie tylko stworzenie wieżowca, ale też zagospodarowanie terenów przylegających do budynku. Chodzi o plac po zburzonym ponad 10 lat temu kinie Bałtyk. W piątek została podpisana umowa pomiędzy BGK, a spółką Sophia, która ma zająć się realizacją inwestycji. Prezes BGK, Piotr Lasecki przyznaje, że bank zdecydował się na finansowanie tego projektu ze względu na rewitalizację obszaru centralnego węzła komunikacyjnego miasta. Prezydent Poznania uważa, że Bałtyk Tower ma szansę stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon metropolii.

Bałtyk TowerBudynek użytkowy stanie tuż obok ronda Kaponiera i w niedużej odległości od zabytkowego budynku starej drukarni (gdzie funkcjonuje od 2011 roku Concordia Design – centrum design i kreatywności dla biznesu). Pomiędzy Bałtykiem, a pozostałymi budynkami zaprojektowano plac, który posłuży w przyszłości do organizowania imprez plenerowych, takich jak koncerty, festiwale czy projekcje filmów. Znalazło się też miejsce dla kawiarni i terenów rekreacyjnych. Spółka posiada już pozwolenie na budowę. Projekt stworzył zespół holenderskich architektów z pracowni MVRDV. Całkowita powierzchnia biurowca wyniesie 15 tys. mkw, a poza biurami w budynku znajdzie się też hotel, restauracje i bary.

Na budowę Bałtyku przeznaczono 147 mln złotych z czego 65,8 mln pochodzi z kredytu komercyjnego, jakiego zdecydował się udzielić wspomniany bank BGK w ramach programu Inwestycje Polskie. Ponadto spółka otrzymała od banku kredyt odnawialny w wysokości 8,4 mln złotych. 37 mln złotych stanowi pożyczkę z unijnej inicjatywy Jessica. Pozostałą kwotę wyłoży spółka Sophia.

Program Inwestycje Polskie ma na celu finansowanie długoterminowych projektów. Warunkiem jest ich rentowność oraz wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, a w efekcie na wzrost PKB. Europejski program Jessica natomiast ma na celu wspieranie projektów zakładających rewitalizację obszarów miejskich.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *