Bariery architektoniczne będą likwidowane

Data opublikowania: 30 sierpnia 2019

Już wkrótce wiele barier architektonicznych może zostać zlikwidowanych. Wszystko dzięki ruszającemu programowi „Dostępność plus”.

Bank Gospodarstwa Krajowego rusza z pilotażowym programem pożyczek nisko-oprocentowanych, które przeznaczone są na zwalczanie barier architektonicznych. Bank kieruje swoją ofertę do budynków użyteczności publicznej, takich jak uczelnie, szkoły, biblioteki, spółdzielnie mieszkaniowe, a adresatami rozwiązań są seniorzy, rodzice z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Program rusza we wrześniu, a środki przeznaczone na te rozwiązania w początkowym okresie będą oscylowały na poziomie 4 mln złotych. Później wysokość dotacji będzie rosła.

val lawless/bigstockphoto.com

Na początku lipca Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z dysponentem środków na remonty architektoniczne, czyli Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. W czasie wakacji dopracowywano szczegóły umowy, żeby z początkiem września ruszyć z regularną pracą.

Cieszy fakt, że problem z barierami architektonicznymi wreszcie został zauważony. W przeciwieństwie do innych krajów, do tej pory niwelowanie przeszkód dla osób starszych czy osób z niepełnosprawnością było traktowane bardzo marginalnie. Nowy program może to zmienić, gdyż pożyczkobiorcy będą mogli liczyć na umorzenie nawet 40 procent wartości pożyczki. Oprócz budynków użyteczności publicznej, z programu będą mogli skorzystać indywidualni właściciele budynków, czyli na przykład zarządcy kamienic.

Na co będą pieniądze?

Pieniądze na niwelowanie barier architektonicznych będzie można przeznaczyć na:

– windy w wysokich budynkach (bloki, które do tej pory nie posiadały na wyposażeniu dźwigów osobowych),

– likwidacja niepotrzebnych utrudnień architektonicznych, takich jak zbędne w danym miejscu schody,

– montaż uchwytów, barierek i poręczy, przystosowanych dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się,

– mechanizmy otwierania drzwi i okien przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Program realizowany będzie z pieniędzy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale będzie go realizował Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Dostępność plus”. Samo udzielenie pożyczki nie będzie wiązało się z opłatami, takimi jak prowizja czy koszt udzielenia kredytu. Oprocentowanie pożyczki wyniesie 0,15 proc., a okres, na jaki udzielana będzie pożyczka będzie wynosił 20 lat.

Na częściowe umorzenie pożyczki będzie mógł liczyć jedynie sektor publiczny (umorzenie części pożyczki do 40 proc. po spełnieniu odpowiednich warunków). Warunki, które należy spełnić w celu umorzenia części pożyczki:

– kryterium terytorialne związane z osobami pobierającymi zasiłek w danej gminie,

– kryterium społeczne, czyli ilość osób z niepełnosprawnościami i osób powyżej 60 roku życia w danej gminie,

– kryterium przeznaczenia – ilość budynków wielorodzinnych.

Program „Dostępność plus”, ma charakter tymczasowy, ale Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest zainteresowane pozyskaniem na cele niwelowania barier architektonicznych ogromnych środków i zwiększaniem dostępności programu w kolejnych latach.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *