Baseny ogrodowe, gdy słońce praży

Data opublikowania: 6 sierpnia 2010

baseny ogrodoweNasze marzenia o własnym basenie, dzięki dostępowi do coraz nowszych technologii stają się realne. Co zrobić, by nie legły w gruzach? Z całą pewnością, zanim zabierzemy się za tak kosztowne przedsięwzięcie, musimy najpierw poznać temat od podszewki, by dostosować basen ogrodowy do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

W przypadku braku czasu i zastrzyku gotówki warto rozważyć opcję tymczasową. Mianowicie basen dmuchany lub formowany z laminatu. Z pewnością to rozwiązanie ograniczy koszty i pomoże uniknąć rozkopywania ogródka.

Zanim zdecydujemy się na ingerencję sprzętu ciężkiego, najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego miejsca. Obecność drzew może przysporzyć wielu problemów takich jak spadające do wody liście. Gdy flory nie da się uniknąć, na ratunek przychodzą zadaszenie z płyt poliwęglowych lub specjalistyczne folie. Przy lokalizacji należy unikać miejsc nasłonecznionych, gdyż czynnik ten sprzyja rozwojowi glonów. Umieszczenie zbiornika blisko domu jest dobrym pomysłem, z racji tańszej instalacji wodnej i elektrycznej.

Przed budową musimy sprawdzić stan wód gruntowych. Ich zbyt wysoki poziom może doprowadzić do wypchnięcia całej konstrukcji. Rozwiązaniem w przypadku niepomyślnego układu okazuje się basen częściowo zakopany lub najzwyczajniej zbudowany na powierzchni.

Warto zastanowić się także nad rozmiarem całości. Dla celów rodzinnych standardowa i spełniająca wymagania jest wielkość 5 x 8 x 1,5 metra. Każdy dodatkowy metr powoduje wzrost kosztów, zarówno budowy jak i utrzymania. W ustaleniu kształtu kierujmy się kreatywnością, nie zapominajmy jednak o praktyczności.

Najważniejszym elementem basenu jest niecka, która wpływa na jakość i wygląd całości. Warto zastanowić się, z jakiego tworzywa ma być wykonana, każde bowiem posiada inną wytrzymałość. Do najszybszych w montażu, ale też najbardziej podatnych na uszkodzenia należą niecki basenowe z gotowych elementów plastikowych, wyłożonych folią. Najczęściej używanym materiałem jest akryl, cechuje się, bowiem najmniejszą problematycznością. Droższymi, ale zarazem trwalszymi rozwiązaniami są wgłębienia wykonane z płytek ceramicznych, żelbetonu, żywic poliestrowych lub laminatu.

Jeśli zostaliśmy już szczęśliwym posiadaczem basenu, musimy pamiętać o regularnych konserwacjach oraz czyszczeniu. Najtańszym zestawem są tu urządzenia manualne, służące do zbierania zanieczyszczeń z powierzchni wody oraz tych, przywierających do dna. Wersją ekskluzywną jest zakup automatycznego odkurzacza. Warto wspomnieć o regularnej kontroli czystości wody za pomocą odczynników pH. W razie potrzeby należy ją uzdatnić lub zdezynfekować basen, co pozwoli nam pozostać spokojnym o własne zdrowie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *