Będą dopłaty do domów energooszczędnych

Data opublikowania: 19 marca 2013

Będą dopłaty do domów ekologicznychW ramach zachęcenia Polaków do budowania energooszczędnych domów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza dofinansowywać takie inwestycje. W przypadku standardowych budynków energooszczędnych będą to dopłaty w wysokości 30 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o domy pasywne, to wypłacane środki będą większe i wyniosą 50 tysięcy złotych. Żeby jednak móc ubiegać się o takie fundusze, będzie trzeba spełnić określone warunki.

Dopłaty do domów pasywnych będą przysługiwały wyłącznie w przypadkach, gdy budynek będzie ogrzewany przy energii, której zużyta ilość nie przekroczy 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku. To pokazuje, że jednostka dofinansowująca stawia sobie za cel wspieranie tylko tych osób, które naprawdę przyłożą się do oszczędzania energii – warto bowiem zaznaczyć, że standardowe zużycie w zwykłym domu to ok. 105 kWh/m2 rocznie. Należy również dodać, że jedna z dyrektyw Unii Europejskiej nakazuje, by od 2020 r. domy pasywne były w Polsce normą.

Problemem jest jednak fakt, że budowa domu pasywnego bywa nawet o 1/3 droższa, niż postawienie tradycyjnego budynku mieszkalnego. Dlatego też opcja dopłaty ze strony NFOŚiGW może rzeczywiście zachęcić do inwestycji zarówno deweloperów, jak i prywatne osoby. Tym bardziej, że gdy już wybudujemy taką nieruchomość, to będziemy mogli cieszyć się niskimi opłatami eksploatacyjnymi. Eksperci wyliczają, że w domach pasywnych rachunki za ogrzewanie są nawet o kilka tysięcy złotych niższe od tych płaconych w zwykłych budynkach.

Jeżeli chodzi o dom energooszczędny, to dofinansowanie będzie można do niego otrzymać tylko pod warunkiem, że zużycie energii do ogrzania budynku nie przekroczy 40 kWh na metr kwadratowy rocznie. Jak podkreślają specjaliści, dom energooszczędny to pomysł dobry głównie dla tych osób, które nastawiają się na nieco mniejszy wydatek związany z budową oraz tych, które planują ogrzewać nieruchomość paliwami płynnymi.

W obu przypadkach – zarówno przy domach pasywnych, jak i energooszczędnych, warunkiem uzyskania dopłaty będzie przedstawienie odpowiedniego projektu architektonicznego. Jednostki decydujące o przyznaniu funduszy muszą być pewne, że nieruchomość spełni wszystkie warunki i rzeczywiście będzie oszczędna w stopniu, który zakłada regulamin dofinansowań. Środki zostaną przekazane dopiero po zakończeniu budowy i co ważne – po jej ukończeniu NFOŚiGW przeprowadzi kontrolę, by sprawdzić, czy dom na pewno jest zgodny z projektem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *