Będą mieszkania z Funduszu Mieszkań na Wynajem

Data opublikowania: 14 października 2013

Fundusz Mieszkań na WynajemWedług zapowiedzi, już w I połowie przyszłego roku dostępne będą pierwsze lokale udostępniane w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Przypomnijmy, że koncepcja inwestowania w mieszkania na wynajem powstała dzięki Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który w tym celu współpracuje z Ministerstwem Finansów. W ramach działania obu tych jednostek, stworzonych ma zostać ostatecznie ok. 20 tysięcy lokali mieszkalnych. Mają one powstawać głównie w dużych miastach naszego kraju. Dotychczasowe informacje pozwalają oszacować, że do połowy przyszłego roku gotowych będzie ok. 15% mieszkań, które mają zostać oddane pod wynajem.

Realizatorzy projektu podkreślają, że zależy im na udostępnieniu pierwszych lokali do połowy 2014r. po to, by można było sprawdzić, czy program rozpoczęty przez BGK oraz resort finansów rzeczywiście będzie skuteczny i czy zainteresowanie takimi mieszkaniami osiągnie oczekiwany poziom. Dopiero wtedy będzie można ustalić, jaka dokładnie będzie skala inwestycji i czy program zakończy się po udostępnieniu 20 tysięcy mieszkań, czy może będzie ich jednak więcej. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że przy ograniczeniach metrażowych ustalonych przez BGK i Ministerstwo Finansów, mieszkania będą dość popularne. Określono bowiem, że inwestycje będą obejmowały lokale o powierzchni ok. 50-60 metrów kwadratowych. Ze statystyk prowadzonych przez ekspertów działających na rynku nieruchomości wynika, że właśnie takiej wielkości mieszkania są najczęściej poszukiwane.

Według założeń, Fundusz Mieszkań na Wynajem ma łącznie przeznaczyć 5 miliardów złotych na budowę wspomnianych 20 tysięcy lokali mieszkalnych. Głównym terenem inwestycyjnym będą Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Kraków i Poznań. Organizatorzy programu liczą na to, że znaczna liczba udostępnionych mieszkań pod wynajem zachęci głównie osoby młode, które chcą się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziców, jednak do tej pory nie miały do tego odpowiednich warunków. Wylicza się, że na takiej inwestycji można zyskać 4% wyłożonej kwoty. Inwestycja miałaby się zwrócić po ok. 25 latach. Eksperci dodają przy tym, że żywotność budynków określana jest na 120 lat. Jeśli inwestycja się powiedzie, to możliwe, że BGK w przyszłości zacznie też inwestować w zbliżony program mający na celu tworzenie mieszkań komunalnych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *