Będzie dofinansowanie do fotowoltaiki

Data opublikowania: 25 czerwca 2020

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej to coraz częstszy temat wśród właścicieli większych nieruchomości. Za sprawą specjalnego programu „Mój prąd” można uzyskać dodatkowe środki na montaż paneli. Co ważne, mogą być one zamontowane również na domach wykorzystywanych pod wynajem lub w innych celach rekreacyjnych. Właścicieli nie musi być zameldowany w domu, w którym docelowo ma znajdować się instalacji fotowoltaicznej.

Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ws. programu promocji fotowoltaiki, stan prawny nieruchomości nie będzie brany pod uwagę. Również na domach wakacyjnych będzie można zamontować instalację fotowoltaiczną dofinansowaną z programu „Mój prąd”. Otrzymane środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup i montażu paneli. Dzięki temu więcej gospodarstw będzie miało możliwość wytwarzać prąd w sposób ekologiczny. Alternatywne źródła energii są obecnie bardzo promowane i zachęca się do ich wykorzystywania.

Diyana Dimitrova/bigstockphoto.com

Niemniej należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem, wnioskodawcą o dotację może być tylko osoba fizyczna, która będzie wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Ponadto instalacja w danym miejscu musi funkcjonować przez minimum trzy lata od dnia otrzymania dofinansowania. Natomiast nie jest odgórnie wskazane, gdzie instalacja PV ma być zamontowana. Może ona znajdować się zarówno na dachu budynku, jak i na terenie obok nieruchomości. Najważniejsze jest to, aby mikroinstalacja zapewniała energię elektryczną dla wskazanego obiektu bez względu na to czy znajduje się bezpośrednio na tym obiekcie czy na budynku gospodarczym obok.

Składając wniosek na dotacje z programu „Mój Prąd”, można ubiegać się o środki finansowe w wysokości do 5 tysięcy złotych, które pokryć mają połowę kosztów instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Dokumenty przyjmowane są elektronicznie za pośrednictwem platformy gov.pl. Można je również dostarczyć je osobiście lub poprzez pośrednika. Budżet całego programu opiewa na kwotę 1 mld złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *