Bierzesz udział w przetargu? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Data opublikowania: 18 kwietnia 2013

Przetarg na mieszkanie to popularna forma zbywania nieruchomości. Korzystają z niej przede wszystkim samorządy, które z różnych powodów chcą się pozbyć lokali, budynków i gruntów, które do tej pory były w ich posiadaniu. Jako że zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne nieruchomości, a cena wywoławcza nie jest zbyt wygórowana, chętnych do skorzystania z oferty samorządów nie brakuje.

Zanim jednak zdecydujesz się wziąć udział w takim przetargu, warto nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat zasad jego przeprowadzania i związanych z nim formalności. Warto też zachować daleko idącą ostrożność, taką jak przy nabywaniu nieruchomości od osób prywatnych. To że jedną ze stron transakcji jest w tym przypadku samorząd, nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować chociażby ze sprawdzenia stanu technicznego lokalu czy budynku. W tym celu najlepiej wybrać się tam i na własne oczy obejrzeć interesującą Cię nieruchomość. Nie powinno być z tym większych trudności, ponieważ większość samorządów daje taką możliwość wszystkim zainteresowanym kupnem. Warto też poprosić o udostępnienie dokumentacji technicznej nieruchomości i starannie ją przeanalizować. To szczególnie ważne w przypadku starszych budynków, w których stan instalacji, a nierzadko również samej konstrukcji pozostawia wiele do życzenia.

Po ustaleniu faktycznego stanu technicznego dobrze jest skonsultować się z jakąś firmą budowlaną i ustalić koszty przeprowadzenia niezbędnych remontów. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci ustalić, do jakiej kwoty możesz licytować, żeby inwestycja była cały czas opłacalna. Kiedy już poszerzysz nieco swoją wiedzę na temat nieruchomości, która jest przedmiotem Twojego zainteresowania, pozostaje jeszcze dopełnienie formalności związanych z samym przetargiem. Przede wszystkim musisz uiścić wadiuBierzesz udział w przetargu? Sprawdź, co musisz wiedziećm w odpowiedniej wysokości. To niezbędny warunek uczestnictwa w przetargu. Jeśli przegrasz licytację, wadium zostanie Ci zwrócone. Jeśli wygrasz, będzie wliczone na poczet ceny nieruchomości.

Co ważne, zwycięzca nie otrzyma zwrotu wadium, jeśli po pewnym czasie od zakończenia przetargu będzie chciał zrezygnować z kupna nieruchomości. Wpłacona suma stanowi więc swego rodzaju zabezpieczenie dla organizatora przetargu. Ostateczna umowa musi być podpisana w określonym terminie. W innym przypadku wadium przepada. Warto zdawać sobie z tego sprawę i odpowiednio wcześnie rozpocząć starania o kredyt, jeśli chcemy sfinansować kupno nieruchomości z obcych źródeł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *