Biuro w domu

Data opublikowania: 18 października 2016

Samozatrudnienie stało się powszechną formą uzyskiwania dochodu. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą na samym początku nie myślimy o wynajęciu biura. Stanowisko pracy tworzymy w domu, wykorzystując niewielką przestrzeń jednego z pomieszczeń. Jak zaaranżować pokój, aby nasze biuro było funkcjonalne i komfortowe? Poniżej kilka wskazówek dla osób, które planują stworzenie domowego biura.

Zacząć należy od ustawienia biurka. Musi się ono znaleźć w ustronnym miejscu, aby widocznie oddzielić biuro od części domowej. Biurko najwygodniej ustawić przodem lub bokiem do okna, by wpadające promienie słoneczne nie odbijały się od monitora. Zapanować trzeba też nad przestrzenią na biurku. Niewiele miejsca wymaga wprowadzenia porządku i segregacji dokumentów. Bałagan utrudni pracę, gdy trzeba będzie znaleźć konkretną umowę czy fakturę.

Cora Reed/bigstockphoto.com

Cora Reed/bigstockphoto.com

Przestrzeń biurową korzystnie wypełni roślinka. Paprotka czy inny doniczkowy kwiat zagwarantuje więcej tlenu, a odpowiednie powietrze pomoże skupić się i efektywnie wykonywać obowiązki służbowe. Motywująco zadziała natomiast zdjęcie z wakacji, które przypomni przyjemne chwile z urlopu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, wskazane jest zorganizowanie miejsca do ćwiczeń i relaksu. Kilka minut aktywnego odpoczynku od komputera pozytywnie wpłynie na koncentrację oraz nasz kręgosłup. Wystarczy kilka skłonów i głębokich wdechów na macie do ćwiczeń.

Kolor w biurze również ma bardzo duże znaczenie. Intensywne kolory rozpraszają uwagę, lepsze będą beże, błękity lub szarości. Uspokajająco i stymulująco działa zielony, który jest wiodącym kolorem w dużych biurach. Mam on uspokajać przy stresującej pracy, dlatego sprawdzi się również w domowym biurze. Co ważne, zieleń nie męczy wzorku. Kolorów w biurowej przestrzeni można dodać za pomocą niezbędnych dodatków, np. różowej lampki czy żółtego pojemnika na przybory do pisania.

Ergonomiczne ustawienia biurka oraz krzesła sprawi, że nawet kilka godzin pracy bez większego ruchu nie wpłynie negatywnie na nasze ciało. Opierając ręce na biurku należy pamiętać, że zgięcie w łokciach muszą tworzyć kąt 90 stopni. Identycznie jest ze stopami. Proste plecy wymagają dopasowania wysokości monitora, który powinien znajdować się w odległości przynajmniej 70 cm od naszych oczu. Wybierajmy żarówki o niejaskrawym świetle, maksymalnie 80W. Stosując się do powyższych zasad, stworzymy wygodną i przyjemną strefę pracy w domowym zaciszu.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *