Blisko 100 tysięcy nieruchomości w Polsce posiada PKP

Data opublikowania: 4 listopada 2015

Spółka PKP jest posiadaczem niemal 100 tysięcy nieruchomości znajdujących się praktycznie we wszystkich regionach kraju. Większość z nich to obiekty o sporej wartości inwestycyjnej, co wynika głównie z ich dobrej lokalizacji.

Polskie Koleje Państwowe to nie tylko właściciel pociągów, którymi większość Polaków ma okazję podróżować przynajmniej raz na jakiś czas. Spółka jest również posiadaczem licznych nieruchomości. Wyliczono, że ogółem jest to niemal 100 tysięcy obiektów, które znajdują się w różnych częściach kraju. Ciekawostką jest fakt, że wiele z nich to obiekty o sporej wartości inwestycyjnej. Z czego to wynika?

Nieruchmości PKPLiczne nieruchomości będące w posiadaniu PKP S.A. mogą pochwalić się świetną lokalizacją. Niejednokrotnie mieszczą się w centrach miast, co w połączeniu z bliskością stacji kolejowych powoduje, że wzbudzają duże zainteresowanie deweloperów. Pojawił się pomysł, żeby funkcje komunikacyjne takich budynków skrzętnie połączyć z funkcją handlową lub biurową. W efekcie ustalono, że do 2018 r. zrealizowanych zostanie przeszło 40 takich projektów. Zająć ma się nimi spółka Xcity Investment, której PKP powierza swoje projekty deweloperskie.

Eksperci twierdzą, że potencjał tkwiący w nieruchomościach, których właścicielem jest PKP S.A., można wykorzystać we wszystkich segmentach tego rynku. W centrach miast stanowią one doskonałe miejsce na otwarcie punktów handlowych. Chodzi tu nie tylko o lokalizację w najważniejszej części miejscowości, ale również o to, że dworce i stacje kolejowe najczęściej pełne są ludzi, a podróżni stają się automatycznie dużą grupą potencjalnych klientów. W związku z tym, w pobliżu stacji powstają nie tylko pojedyncze sklepy, ale nawet całe galerie handlowe. Z takich rozwiązań skorzystano dotąd m.in. w Katowicach, Krakowie i w Warszawie.

W pierwszej kolejności Xcity Investment zajmie się projektami nieruchomości o łącznej powierzchni przekraczającej 400 ha. Będą to obiekty znajdujące się m.in. w Warszawie i Katowicach, ale też w mniejszych miejscowościach, takich jak choćby Kłodzko, Elbląg czy Bielsko-Biała. Na tym jednak działania spółki deweloperskiej z pewnością się nie skończą, ponieważ pracujący dla niej eksperci są już na etapie analizowania kolejnych 100 lokalizacji należących do PKP.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *