Jest pierwszy blok wydrukowany drukarką 3D

Data opublikowania: 16 marca 2015

O tym, że drukarki 3D pozwalają uzyskiwać najbardziej zaskakujące przedmioty wiemy już od jakiegoś czasu. Protezy i broń to jedne z najgłośniejszych wytworów. Prawdziwy dom mieszkalny wydrukowany w ten sposób to jednak nowość!

Brzmi to niewiarygodnie, a jednak jest rzeczywistością. Po protezach i broni przyszedł czas na drukowanie budynków mieszkalnych. Istnieją już pierwsze prawdziwe domy wydrukowane drukarką 3D, a w Chinach powstał niedawno pierwszy tego typu blok. Liczy on sobie 5 kondygnacji, dzięki czemu stał się najwyższym drukowanym budynkiem na globie. Czy to oznacza, że już nie będziemy potrzebowali tradycyjnych projektów budowlanych?

Budynek z drukarki 3dPierwsze drukowane domy powstały właśnie w Chinach i to już w 2014 r. W ciągu pierwszej doby wybudowano aż 10 takich obiektów. W porównaniu do najnowszych osiągnięć były to jednak bardzo małe, nie do końca komfortowe budynki. W tym roku szanghajska firma WinSun stworzyła drukowany apartament o łącznej powierzchni wynoszącej aż 1100 mkw. Każdy detal, jaki się w nim znajduje – zarówno sama konstrukcja, jak i wszelkie zdobienia oraz wnętrza – to zasługa drukarki 3D. Nic więc dziwnego, że ta sama firma pokusiła się o wzniesienie najwyższego na świecie drukowanego budynku.

Dokładniej, uczynił to inżynier Ma Yihe, który od przeszło 10 lat pokazuje, że drukarki 3D zdolne są do stworzenia wszystkiego, czego potrzebuje człowiek. Elementy niezbędne do stawiania budynków uzyskiwane są w fabryce, z której jadą na plac budowy. Tam wykańcza się je, składa w całość, a na końcu wstawia się okna i drzwi. To właśnie Yihe skonstruował liczącą sobie 6,6 m wysokości, 10 m szerokości oraz 40 m długości drukarkę umożliwiającą tworzenie wysokich nieruchomości.

Zaprezentowany niedawno blok powstał, dzięki jego maszynie, a wizualnie w stu procentach przypomina typowy budynek. Zadbano nawet o elewacje imitującą cegłę. Wewnątrz znajdują się natomiast dokładnie wydzielone lokale. Drukowane budynki nie różnią się od tych stawianych metodami tradycyjnymi. Są jednak dużo tańsze. Koszt ich wzniesienia może być nawet o 80% niższy niż w przypadku budynków murowanych. Czas ich budowy jest natomiast krótszy o ok. 50-70%. Co więcej, podczas ich budowy generuje się dużo mniej zanieczyszczeń. Samych pyłów może być nawet o 60% mniej niż przy budownictwie klasycznym!

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *