„Brexit” może doprowadzić do spadku cen nieruchomości w UK

Data opublikowania: 9 marca 2016

Wielka Brytania kilkukrotnie straszyła już Unię Europejską chęcią opuszczenia Wspólnoty. Czy jednak na Brexicie stratna byłaby tylko Unia? Według ekspertów, taka sytuacja spowodowałaby też mocne tąpnięcie na rynku nieruchomości w UK.

Brytyjczycy już od kilu lat powtarzają, że nie odpowiada im członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję w sprawie ewentualnego opuszczenia Wspólnoty mają podjąć dopiero podczas referendum, które odbędzie się 23 czerwca br. Mimo to serwis internetowy eMoov już ostrzega przed negatywnym wpływem, jaki na brytyjski rynek nieruchomości mógłby mieć Brexit. Podobne prognozy pojawiały się wobec Szkocji, gdy ta planowała odłączyć się od Zjednoczonego Królestwa.

Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

fot. WDG Photo/bigstockphoto.com

Lion’s Bank zauważa, że większość firm już teraz rezygnuje z podpisywania długoletnich umów najmu, bo spodziewa się sporych zmian na rynku w razie wyjścia kraju ze Wspólnoty. A co może się zmienić? Eksperci szacują, że rezygnacja Wielkiej Brytanii z członkostwa w Unii Europejskiej spowodowałaby spadek wartości tamtejszych nieruchomości na poziomie sięgającym średnio nawet 5%, czyli ok. 11 tysięcy funtów. Miałoby to być związane głównie ze spadkiem popytu na tamtejsze nieruchomości ze strony obcokrajowców.

Na Brexicie szczególnie ucierpieć mógłby rynek nieruchomości luksusowych, których nabywcami często są cudzoziemcy. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku klienci spoza Wysp Brytyjskich stanowili 35% nabywców apartamentów i rezydencji w UK. Co więcej, Londyn może stać się mniej interesujący jako centrum finansowe, a wtedy zmniejszyłyby się ceny zarówno najmu, jak i kupna powierzchni biurowych. Jeśli natomiast chodzi o zabudowania o przeciętnym standardzie, to zainteresowanie nimi również będzie mniejsze, ponieważ ograniczona zostanie liczba imigrantów przebywających w Wielkiej Brytanii i szukających mieszkań na wynajem.

Prognozy względem ogólnej sytuacji gospodarczej Wysp Brytyjskich po wyjściu z UE są bardzo zróżnicowane. Niektórzy zakładają, że opuszczenie Wspólnoty może bardzo dobrze podziałać na Zjednoczone Królestwo, podciągając tempo jego rozwoju nawet do 10%, a inni ostrzegają, że Brexit może doprowadzić do recesji na poziomie wynoszącym ok. 1-2%. Najbardziej zachowawcze przewidywania mówią natomiast o niewielkim przyspieszeniu brytyjskiego PKB – co najwyżej o 2 procent do 2030 r.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *