Jak będą kształtowały się ceny mieszkań w 2014?

Data opublikowania: 11 stycznia 2014

Jakie będą ceny mieszkań w 2014?Ceny mieszkań w naszym kraju regularnie ulegają zmianom. Jest to w dużej mierze związane z programami dopłat do zakupu mieszkań prowadzonymi przez polski rząd. Najpierw takim programem była Rodzina na Swoim, po której wygaśnięciu, w roku 2013 ceny nieruchomości zaczęły spadać. W tym roku startuje natomiast program dopłat Mieszkanie dla Młodych, a ceny znów ulegają zmianie. Eksperci zakładają, że jeśli ceny mieszkań w ogóle wzrosną, to zwyżka ta będzie nie większa niż 2%. Niemniej jednak, niektórzy zakładają, że ceny utrzymają się na niemal identycznych poziomach, jak te notowane na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Duży wpływ na kształtowanie się cen mieszkań będzie miała rekomendacja S stworzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nią, trudniej będzie otrzymać kredyt hipoteczny, więc z pewnością mniejsza będzie grupa Polaków, którym zostanie on przyznany. Wszystko związane jest z faktem, iż rekomendacja narzuca obowiązek posiadania wkładu własnego, by móc otrzymać taki kredyt. Początkowo wkład własny będzie musiał wynosić nie mniej niż 5% wartości lokum, jednak z czasem poziom ten będzie podnoszony. Z każdym rokiem będzie on wyższy o następnych 5%, aż dojdzie do 20%. W związku z tym, możliwy jest mniejszy niż dotychczas popyt na nieruchomości. Większego znaczenia na popyt nie powinny za to mieć stopy procentowe, które wedle zapowiedzi, długo jeszcze pozostaną na obecnym, niskim poziomie.

Planowany przez rząd i BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem może doprowadzić do obniżenia czynszów ze względu na większą konkurencję, jednak część ekspertów spodziewa się podrożenia mieszkań zaliczanych do segmentu popularnego. Ze względu na MdM w jednych miastach może dojść do wzrostu cen, w innych do spadku. Niemal pewnym jest, że deweloperzy będą chcieli dostosować się do limitów określanych przez ten program. Relatywnie tanie mieszkania mogą zatem podrożeć, gdy okaże się, że ich cena jest wyraźnie niższa od limitu ustalonego dla MdM. Jednocześnie, niektóre mieszkania mogą stanieć, by mieć szansę na zakup przez młodych Polaków chcących skorzystać z dopłat rządowych.

Ciekawie może być też na rynku wtórnym. Według analityków, np. w Gdańsku, Łodzi i Bydgoszczy mieszkania z drugiej ręki mogą podrożeć. Niemniej jednak, prognozy zakładają, że na względnie stałym poziomie utrzymają się ceny mieszkań na rynku wtórnym dostępne w Warszawie, Krakowie oraz Rzeszowie.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. andku

    Taniej nie będzie, klienta też nie ma, więc co nas czeka? Zapaść?
    Trudno powiedzieć. Na pewno może być ciekawie, ale bardziej na rynku nieruchomości komercyjnych.
    W Jartomie wyceny są rekordowo niskie, mając środki na magazyn można zrobić dobrą inwestycję, tylko kto te środki posiada?

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *