Ceny mieszkań ciągle w dół

Data opublikowania: 27 lutego 2013

Ceny mieszkań wciąż w dółW 2012 roku banki udzieliły niecałe 196,6 tysięcy kredytów hipotecznych, czyli o 15 procent mniej niż w roku poprzednim. Szef Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich Jacek Furga przyznaje, że spełniły się najgorsze prognozy. Okazuje się, że chętnych na mieszkania jest coraz mniej, zaś ceny transakcyjne mieszkań z roku na rok maleją.

Kredytów zaciągniętych na kupno własnego gniazda byłoby jeszcze mniej, gdyby nie rządowy program  „Rodzina na swoim”. Szczególnie gorąca była końcówka ubiegłego roku, kiedy tysiące kupujących chciało skorzystać jeszcze z ostatniej szansy na dopłaty. Czwarty kwartał przyniósł 15,8 tys. zaciągniętych kredytów, co jest rekordem w historii programu „RnS”, a trzeba dodać, że banki nie zdążyły rozpatrzyć jeszcze 26 tys. wniosków. Zdaniem analityków ten rok wcale nie będzie lepszy, z kilku powodów. Przede wszystkim Polacy boją się o pracę, więc nie będą chcieli podejmować ryzyka podejmowania tak dużych zobowiązań finansowych. Ponadto nie zapowiada się na to, by szybko miał się pokazać nowy program pomocy dla młodych w kupnie mieszkania.

Banki obniżyły oprocentowanie pożyczek, ale to i tak nie zachęca do ich zaciągnięcia. Tymczasem deweloperzy bez przerwy kończą nowe mieszkania, które stoją puste. Wiele firm zdecydowało się na rozpoczęcie nowych inwestycji, żeby uniknąć nałożonej na deweloperów konieczności prowadzenia rachunków powierniczych przewidzianej w tzw. ustawie deweloperskiej. Nowe mieszkania stoją więc puste, część z nich została ukończonych już w 2008 roku, a więc ładnych kilka lat temu.

Dane bankowego systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami pokazują, że ubiegły rok był już piątym z kolei, kiedy doszło do kontynuacji spadku średnich cen mieszkań w Polsce. Dla porównania warto podać, że w 2007 roku w Warszawie średnio za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić 9 tys. złotych. W grudniu ubiegłego roku było to już „tylko” 7134 zł za metr kwadratowy, 522 złote mniej w stosunku do grudnia poprzedniego roku. Największy spadek wartości mieszkań odnotowano w Krakowie – o 663 zł mniej za metr kwadratowy. W Poznaniu ceny zmalały tylko o 160 zł. Pewnym ratunkiem może okazać się nowy program „Mieszkanie dla młodych”, ale prace nad nim wciąż trwają, więc na jego wejście w życie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *