Ceny mieszkań idą w górę!

Data opublikowania: 17 października 2013

Mieszkania drożejąPomimo tego, że jeszcze niedawno analitycy działający na rynku nieruchomości zachęcali do inwestycji w mieszkania, ponieważ ich ceny były całkiem zadowalające, to jednak okazuje się, że w ostatnim czasie stawki za metr kwadratowy znów zaczęły rosnąć. Według statystyk zebranych przez firmy Open Finance oraz Home Broker, we wrześniu tego roku ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach naszego kraju wzrosły w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o przeszło 8%.

Niemniej jednak, zanotowały jeszcze drobny spadek w ujęciu miesięcznym. Dokładniej, były niższe o 0,96% w porównaniu do sierpnia tego roku. Poza tym, że rosną ceny mieszkań, to jeszcze dodatkowo właśnie we wrześniu, aż w 5 bankach działających na terenie Polski zdecydowano się na podwyższenie marż przy zaciąganiu kredytu. Aktualna sytuacja nie zachęca więc ani do kupowania mieszkań przy płatności gotówką, ani do zaciągania kredytów mieszkaniowych.

Jeżeli chodzi o konkretne miasta, to najwyraźniejszy wzrost cen transakcyjnych w ujęciu rocznym został odnotowany w Krakowie. Tam ceny poszły w górę o przeszło 14%. Sporo, bo o ok. 12% więcej kosztowały we wrześniu 2013 r. także mieszkania w stolicy. Natomiast w Białymstoku ceny podskoczyły o niemal 10% w porównaniu do września ubiegłego roku. Niemniej jednak, były również takie miasta, w których ceny transakcyjne zanotowały spadek. Najmocniej było to widoczne w Gdyni, gdzie za mieszkanie płacono we wrześniu średnio o 11,8% mniej niż przed rokiem. W porównaniu do poprzedniego miesiąca najmocniej wzrosły ceny mieszkań w Toruniu, gdzie były one we wrześniu wyższe o 2,6%. W przypadku spadku cen po raz kolejny dominowała Gdynia. Tam ceny mieszkań zmniejszyły się w stosunku do sierpnia tego roku o 2,3%.

Analitycy podkreślają, że taka sytuacja cenowa na rynku nieruchomości jest powodowana kilkoma czynnikami. Przede wszystkim, chodzi o obniżone stopy procentowe i związane z nimi, tańsze kredyty oraz nieopłacalne lokaty. To zachęca do inwestowania w mieszkania, a większy ruch na rynku doprowadza do wzrostu cen. Jak zwykle, im większy staje się popyt, tym bardziej sprzedający pozwalają sobie na podnoszenie stawek. Problemem może być jednak fakt, że we wrześniu podniesione zostały marże w 5 ważnych bankach. To może nieco ostudzić zapał osób, które planowały w najbliższym czasie zainwestować w nieruchomość mieszkalną.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *