Ceny mieszkań lekko w górę?

Data opublikowania: 16 maja 2013

Ceny mieszkań lekko w góręAnalitycy z firmy REAS poinformowali ostatnio, że ceny ofertowe mieszkań w Warszawie wzrosły o 5 procent w pierwszym kwartale tego roku. Największe firmy deweloperskie postanowiły przeczekać wojny cenowe broniąc swoich stawek i marż. W pierwszych miesiącach tego roku warszawscy deweloperzy sprzedali około 3 tysiące mieszkań, zaś w tym samym czasie zostało wprowadzonych 1,6 tysiąca mieszkań w nowych projektach.

Tym sposobem liczba mieszkań w ofercie zmniejszyła się o 5,5 procent, dlatego w tej chwili można wybierać w Warszawie spośród około 19 tysięcy lokali. Ponad jedna czwarta z nich (5,3 tysiąca) to mieszkania wykończone, gotowe do zamieszkania, o 4 procent więcej niż w grudniu. Okazuje się, że zaczyna maleć zjawisko nadpodaży na rynku nieruchomości. Przestają również spadać ceny, co działo się w pierwszych miesiącach tego roku. Poziom tych cen ustabilizował się i niektórzy przewidują, że mogą nawet lekko wzrosnąć.

Powodem spowolnienia w tym sektorze na początku 2013 roku było przede wszystkim zakończenie programu rządowych dopłat „Rodzina na swoim”. Obecnie jednak deweloperzy wciąż znajdują kupców na swoje mieszkania, choć istniała obawa, że może nastąpić poważny kryzys w związku z przesunięciem na 2014 rok wprowadzenia nowego programu – „Mieszkanie dla młodych”. Okazuje się, że do gry wszedł inny typ klientów. Są to kupcy w małym stopniu uzależnieni od kredytów udzielanych przez banki i posiadający własne oszczędności. Przeważnie poszukują oni mieszkań o podwyższonym standardzie, a więc celują raczej w lokale luksusowe.

Warszawski Dom Development jest ogólnopolskim liderem w sprzedaży mieszkań z 339 umowami kupna mieszkań. Dotychczasowy lider w sprzedaży nowych mieszkań zanotował w początkach tego roku pewien spadek sprzedaży. Inni deweloperzy przyciągali klientów mocno obniżonymi cenami. Niektórzy wolą jednak przeczekać tę wojnę zostając przy swoich cenach i marżach nauczeni doświadczeniami z przełomu lat 2008/2009. Dom Development rozpoczął już budowę nowej inwestycji przy ulicy Powązkowskiej. Na pierwszy etap przewidziano powstanie 152 mieszkań. Ich cen jeszcze nie podano, ale będzie można je poznać w połowie maja, kiedy lokale trafią do sprzedaży. Na dziesięciohektarowej działce ma powstać kilka budynków z łączną liczbą 1,7 tysiąca mieszkań.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *