Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły

Data opublikowania: 26 lutego 2014

wynajemJak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, na przestrzeni ostatniego roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym wyraźnie wzrosły. Widoczne jest to szczególnie w największych miastach naszego kraju. W samej stolicy wzrost cen za jeden metr kwadratowy wyniósł pod koniec 2013 r. średnio aż 15% wobec analogicznego okresu roku wcześniejszego. Niewiele mniejsze były zwyżki cen transakcyjnych w Gdańsku, Opolu czy Poznaniu. Dokładniej, średnia cena jednego metra w IV kwartale ubiegłego roku wynosiła w tych miastach kolejno 6466 zł, 4203 zł oraz 5386 zł.

Jeżeli natomiast chodzi o najwyższe ceny transakcyjne, to wśród wszystkich miast wojewódzkich, liderem – tradycyjnie już – była Warszawa. Poza nią, szczególnie wysokie były przeciętne ceny metra kwadratowego w Krakowie i Gdyni. W obu przypadkach przekraczały one 6 tysięcy złotych, wynosząc odpowiednio 6210zł i 6002zł. Najmniej za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego zapłaciliśmy natomiast w Zielonej Górze, Opolu i Białymstoku. W Zielonej Górze było to jedynie 3691zł, w Opolu – wspomniane 4203zł, a w Białymstoku – 4357zł.

Należy jednak podkreślić, że w niektórych miejscowościach odnotowano również spadki cen za metr kwadratowy mieszkania dostępnego na rynku pierwotnym. Szczególnie mocno skurczyły się one w Katowicach, gdzie zniżka w stosunku do wcześniejszego roku wynosiła aż 20%. W pozostałych miastach, w których odnotowano spadki, było to jednak znacznie mniej, bo zniżki nie przekraczały kilku procent.

Oprócz tego, analitycy NBP poinformowali, że w pierwszej połowie minionego roku zauważalny był spadek liczby nowo rozpoczynanych inwestycji. Było ich mniej aż o 14,4 tysiąca. Niemniej jednak, w drugiej połowie roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Oceniono przy tym, że istnieje szansa, iż obecnie obserwowana tendencja zwyżkowa może utrzymać się nie tylko w najbliższych miesiącach, ale też latach. Gdyby rzeczywiście tak się stało, to wzrost cen za jeden metr kwadratowy raczej nie byłby zbyt duży.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja inwestorom, ponieważ w samym tylko styczniu tego roku wydano 4429 nowych pozwoleń na budowę. To aż o 32,3% więcej niż w styczniu roku poprzedniego. Dodatkowo, rozpoczęto już budowę 3666 mieszkań, a to wzrost o 114,6% w stosunku do ubiegłego roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *