Ceny mieszkań – najnowszy raport z rynku

Data opublikowania: 15 lipca 2013

Ceny mieszkańWakacje często wiążą się ze zmianą sytuacji na rynku nieruchomości. Wielu inwestorów skupia się w tym czasie na domkach letniskowych, a przy okazji kwitnie wynajem mieszkań, których o tej porze roku poszukują studenci we wszystkich większych miastach naszego kraju. To dobry czas dla inwestorów planujących nabyć nieruchomość, którą później udostępnią pod wynajem. Warto sprawdzić, jak kształtowały się ceny mieszkań tuż przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego.

Analitycy podkreślają, że nie można mówić o jednakowych tendencjach widocznych we wszystkich częściach Polski. Okazuje się bowiem, że w niektórych miastach ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym spadały, w odmiennych rosły, a w jeszcze innych zrównały się z tymi ofertowymi.

Spadki średnich cen nieruchomości były widoczne w czerwcu głównie we Wrocławiu, gdzie zmalały one o 9,5% w ujęciu rocznym. Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się Kraków, jednak tam spadki wyniosły tylko 2,9% r/r. Zmalały też ceny transakcyjne w Poznaniu (1,6%) czy w Warszawie (0,6%). Natomiast zrównanie się cen ofertowych z tymi ostatecznymi, jakie zostały uwzględnione w transakcji, zauważalne było w Gdańsku. Największe wzrosty odnotowano w Gdyni, gdzie ceny zwiększyły się przeciętnie o 1% r/r.

Ciekawostką zaobserwowaną w ostatnim czasie na rynku nieruchomości jest jednak nie wysokość cen transakcyjnych i ofertowych, a przede wszystkim fakt, że zwiększa się liczba inwestorów płacących gotówką. Zdaniem rynkowych analityków, jest to związane głównie z wycofywaniem pieniędzy z lokat bankowych. Inwestorzy chcą je rozsądnie zainwestować w coś, co jest względnie stałe i nie przyniesie im nagłych strat, a sytuacja na rynku nieruchomości pozwala mieć nadzieję, że straty te nie będą w najbliższym czasie notowane.

Nadchodzące wakacje nie doprowadziły do zastoju, za to sprawiły, że w czerwcu obserwowany był całkiem spory ruch na rynku. Duża podaż spowodowała, że to kupujący mogli stawiać warunki, co powodowało, że zdecydowanie łatwiej było im negocjować ceny transakcyjne. Niemałe zainteresowanie dotyczyło mieszkań różnego typu, o rozmaitym metrażu. Największe zainteresowanie dużymi lokalami wykazywali kupujący w Gdyni i Bydgoszczy, natomiast na mniejsze mieszkania decydowali się inwestorzy z Elbląga oraz Lublina.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *