Ceny mieszkań najwyższe od 3 lat

Data opublikowania: 29 kwietnia 2015

Z raportu opracowanego przez firmy Home Broker i Open Finance wynika, że ceny mieszkań w Polsce były w marcu najwyższe od 3 lat. W ujęciu rocznym zaobserwowano ich wzrost o ponad 3%, a wobec lutego podskoczyły o 1,6%.

Home Broker we współpracy z firmą Open Finance przygotował raport dotyczący cen mieszkań na polskim rynku nieruchomości. Okazało się, że w poprzednim miesiącu znajdowały się one na poziomie najwyższym od 3 lat. W ujęciu rocznym zaobserwowano ich wzrost o przeszło 3%, natomiast w porównaniu do lutego 2015 r. zwiększyły się o 1,6%. Indeks cen transakcyjnych rodzimych nieruchomości był ostatnio tak wysoko w styczniu 2012 r., jednak wciąż dużo brakuje do rekordowego roku 2007, gdy ceny były jeszcze o 17% wyższe niż przed miesiącem.

Prognozy mieszkaniowe na 2015Choć do najlepszych wyników jest nam daleko, to jednak analitycy wykazują spory optymizm zakładając, że skoro widać już coraz wyraźniejsze wzrosty, to być może w niedalekiej przyszłości uda się zbliżyć do poziomów sprzed 8 lat. Na poprawę sytuacji na rodzimym rynku nieruchomości mieszkalnych wskazują również dane opublikowane nieco wcześniej przez firmę REAS. Według jej szacunków, między styczniem a marcem tego roku deweloperom udało się sprzedać 11,5 tysiąca mieszkań, co było rezultatem najlepszym w historii. Eksperci podkreślają, że nie należy oczekiwać nagłego boomu, bo raczej nie jest możliwe, by każdego miesiąca ceny transakcyjne mieszkań rosły o 1% lub więcej. Zakładają jednak, że możliwy jest wzrost na poziomie kilku procent rocznie.

W marcu najbardziej rosły ceny mieszkań w Łodzi, gdzie podskoczyły one aż o 15,2% w ujęciu rocznym. Na największym rynku w kraju, czyli w Warszawie wzrost wyniósł 3,8% r/r. odnotowano jednak szereg regionów, w których widoczne były spadki. Najmocniej obniżyły się ceny transakcyjne mieszkań w Toruniu. W stosunku do marca 2014r. spadły o 6,1%.

Na korzyść wzrostu sprzedaży z pewnością podziałały niskie stopy procentowe skłaniające do zaciągania kredytów mieszkaniowych, jak również podniesione limity cenowe obowiązujące w programie dofinansowań rządowych „Mieszkanie dla Młodych”. Można liczyć także na wzrost popytu na nieruchomości mieszkalne powodowany zwiększającą się pensją średnią oraz poprawiającą się, ogólną sytuacją na rynku pracy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *