Ceny mieszkań spadają

Data opublikowania: 3 marca 2015

Ceny mieszkań w Polsce spadają. Największy spadek w ujęciu rocznym odnotowano w Bydgoszczy.

Eksperci pracujący dla firmy Home Broker i Open Finance przeanalizowali sytuację na rodzimym rynku nieruchomości. Z najświeższego raportu wynika, że ceny mieszkań w dużych polskich miastach spadają. Indeks Cen Transakcyjnych skurczył się niemal o 1% do poziomu 810,02 pkt. W ujęciu rocznym najmocniej obniżyły się ceny metra kwadratowego w Lublinie, natomiast w porównaniu do stycznia tego roku największe spadki widoczne były w Katowicach i w Toruniu.

Ceny mieszkan spadaja

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Ze szczegółowych danych wynika, że na przestrzeni ostatniego roku ceny mieszkań w Lublinie spadły aż o 4,6%. Obniżki widoczne były również na 5 największych rynkach nieruchomości w Polsce. O 1%-2% ceny skurczyły się w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Niemniej jednak widoczne były również wzrosty. Największy z nich dotyczył nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w Bydgoszczy, gdzie ceny za 1 mkw. podskoczyły aż o 5,5%. Zwyżki odnotowano też w Katowicach i w Olsztynie.

W porównaniu do stawek z wcześniejszego miesiąca największe spadki cen zaobserwowano w Katowicach i w Toruniu. Wynosiły one ok. 4%. Ponad 2-procentowe zniżki widoczne były również w Gdańsku, Szczecinie i w Bydgoszczy. Lutowe ceny były niższe od tych ze stycznia łącznie w 11 spośród 16 badanych miast. Mimo to dało się także zauważył zwyżki. W Krakowie ceny transakcyjne zwiększyły się w ciągu miesiąca o 3,1%. Aktualna cena transakcyjna za 1 mkw. w stolicy Małopolski wynosi 6 265 zł.

Spadek cen transakcyjnych mieszkań był prognozowany przez analityków już od pewnego czasu. Dość oczywistym było, że po wprowadzeniu ostatniej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego zmniejszy się zainteresowanie nieruchomościami. Nowe zasady zakładają, że aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy posiadać wkład własny wynoszący min. 10% wartości mieszkania. Wcześniej było to tylko 5%. Ze względu na zaostrzenie przepisów, mniej osób może zaciągnąć kredyt, więc mniejsza jest grupa tych, których stać na inwestycję w nieruchomość. Spada zatem popyt, co skłania deweloperów do obniżania cen.

Eksperci zakładają, że tendencja spadkowa będzie widoczna jeszcze w marcu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *