Ceny mieszkań w Waszawie

Data opublikowania: 23 listopada 2010

Ceny mieszkań w WarszawieZakup mieszkania w Polsce stanowi nie lada problem. Większość zainteresowanych zmuszona jest do wzięcia wieloletniego kredytu, by móc nabyć nawet niewielkie lokum. Ceny za metr zależą od wielu czynników. Najważniejszy to położenie, w każdym mieście cena różni się mniej lub bardziej. Również lokalizacja jest bardzo istotna, mieszkania położone bliżej centrum będą zdecydowanie droższe od tych usytuowanych na obrzeżach miasta. Znaczącą rolę odgrywa także stan mieszkania. Technicznymi aspektami, warunkującymi cenę mieszkania, są koszty wykonania i zakupu gruntu przez inwestora oraz czas oczekiwania na pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

Prym, jeśli chodzi o cenę, wiedzie oczywiście Warszawa. W stolicy kraju nabywca musi się liczyć z zapłatą ponad 8 tys. za m2. To jednak tylko średnia cena, metr kw. mieszkania w Śródmieściu kosztuje już ponad 11 tys. Najtaniej kupić można w dzielnicy Wesoła. Porównując średnią cenę, najdroższym miastem okazuje się być Sopot, gdzie koszty wahają się w granicach 9 tys. zł. Dalej jest Kraków, Wrocław i Gdynia. Najtaniej mieszkanie można kupić w Dąbrowie Górniczej, poniżej 3 tys. za m2. Korzystne oferty można odnaleźć również w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim oraz Gliwicach.

Kupno mieszkania w Polsce to także spory wydatek dla obcokrajowca. Porównując stolice europejskie, Warszawa okazuje się być w czołówce najdroższych miast Starego Kontynentu. W Berlinie, za 60-metrowe lokum w płytowym bloku zapłacimy około 220 tys. zł. Natomiast w Warszawie mieszkanie o podobnym standardzie kosztować będzie nawet o 200 tys. więcej. Również ceny apartamentów wypadają zaskakująco. Warszawski Mokotów stanowi bardzo dogodną lokalizację. Mieszkanie o powierzchni 70 m2 kosztuje 1 300 000 zł. Natomiast nieco mniejszy apartament, usytuowany w Paryżu, nieopodal Lasku Bolońskiego, kosztować będzie 1 500 000 zł. To niewielka różnica w cenie, mimo że standard i warunki znacznie się różnią.

Prognozy analityków ds. nieruchomości nie są zachęcające, ceny mieszkań będą rosnąć. Nie jest przewidywany żaden drastyczny skok cenowy, jednakże wszyscy zainteresowani czekają z nadzieją na obniżkę. Aktualnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Polsce to 4020 zł, jednak jej rozpiętość jest bardzo duża, niekiedy nawet pięciokrotna (apartamenty w centrum Warszawy). Natomiast średnia pensja w Polsce to niewiele ponad 3 tys. zł. Tak więc, póki co, pozostaje jedynie wizja spłacania mieszkaniowego kredytu.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. dewelopper

    Teraz w Warszawie jest już trochę taniej. Podaż jest ogromna, a popyt nie taki duży. Ceny więc muszą spadać i tak będzie w najbliższym czasie.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *