We Wrocławiu ceny mieszkań spadły najbardziej

Data opublikowania: 23 września 2013

We Wrocławiu ceny mieszkań spadły najbardziejNa przestrzeni ostatniego roku spadły ceny mieszkań w wielu polskich miastach. Najwyraźniej potaniały lokale mieszczące się we Wrocławiu. Według szacunków, w sierpniu bieżącego roku za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Dolnego Śląska trzeba było zapłacić średnio o 5,6% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dokładniej, przeciętny koszt jednego metra wynosił w tym roku 5731 zł.

Mocno, bo o 5,3%, do poziomu 5578 zł spadły także ceny za metr kwadratowy lokum w Gdańsku. Na trzecim miejscu pod względem stopnia spadku cen było Opole, w którym jeden metr kosztował w sierpniu tego roku 3987 zł. Oznacza to, że w porównaniu do sierpnia poprzedniego roku, cena skurczyła się o 5,2%. W Warszawie spadek cen za jeden metr wyniósł 2,9% w ujęciu rocznym. Obecnie zapłacimy tam 8267 zł za metr. Wzrostów cen nie zanotowano natomiast w żadnym z miast wojewódzkich, które znalazły się w raporcie. Stawki nie zwiększyły się również w Sopocie.

Podczas opracowywania raportu korzystano z danych dotyczących 20 tysięcy 250 mieszkań wystawionych na sprzedaż. Były to lokale sprzedawane zarówno przez osoby prywatne, jak też przez profesjonalne agencje nieruchomości. Na podstawie dokładnej analizy stawek wyliczono, że w bieżącym roku za przeciętne krajowe wynagrodzenie miesięczne wynoszące 2687zł netto można było kupić większe mieszkanie niż w roku ubiegłym. Średnie dochody pozwalają teraz nabyć lokum o powierzchni o 5,5% większą, niż ta, którą mogliśmy kupić za przeciętną płacę w sierpniu 2012r. Porównując do 2009r., powierzchnia mieszkania, które możemy kupić za średnią pensję krajową wzrosła aż o 23%.

Najlepszą sytuację odnotowano ostatnio w Gdańsku, Wrocławiu oraz Szczecinie. W tych trzech miastach za przeciętną stawkę miesięczną można nabyć lokale o przeszło 30% większe niż te, które można było kupić za średnią krajową w roku 2009. Jeśli natomiast chodzi o mieszkania, jakie najczęściej są poszukiwane przez klientów, to są nimi lokale o powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych. Są one idealne dla par, singli, ale też rodzin z jednym lub dwójką dzieci. Takie lokale są także chętnie kupowane przez osoby, które w przyszłości planują udostępniać je pod wynajem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *