Spadają ceny nieruchomości w Krakowie

Data opublikowania: 6 sierpnia 2013

Dobre wiadomości dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad kupnem mieszkania w Krakowie. Ceny na tamtejszym rynku nieruchomości cały czas spadają. To bardzo dogodny moment na podjęcie ostatecznej decyzji o kupnie, szczególnie jeśli od dłuższego czasu odkładamy ją na później. Z czego wynika tak duży spadek ceny? Jego przyczyny należy upatrywać przede wszystkim w cały czas spadającym popycie przy rosnącej podaży.

Kraków

flickr, darek.zon

Zainteresowanie kupnem mieszkań jest niewielkie, a nieruchomości wystawianych na sprzedaż jest całe mnóstwo. Według szacunków liczba mieszkań dostępnych do sprzedaży w Krakowie w tej chwili jest w stanie pokryć blisko dwuletnie zapotrzebowanie mieszkańców tego miasta. W związku z tym właściciele mieszkań i deweloperzy chwytają się najróżniejszych sposobów na uczynienie swoich nieruchomości bardziej atrakcyjnymi w oczach mieszkańców. Obniżanie cen to najprostszy sposób na osiągnięcie takiego efektu, skuteczny zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ten pierwszy znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji. W ciągu ostatnich 4 miesięcy liczba nowych mieszkań, kupowanych bezpośrednio od deweloperów spadła niemal o ¼. To średni rezultat, w przypadku niektórych dzielnic z Podgórzem Duchackim i Zwierzyńcem na czele spadek był jeszcze większy. Z drugiej strony są też i takie dzielnice, w których liczba mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym jest wyższa niż na początku roku. Dotyczy to przede wszystkim dzielnic wschodnich, a więc Nowej Huty, czy Czyżyn. Należy jednak stwierdzić, że to pojedyncze przypadki. W zdecydowanej większości dzielnic popyt cały czas jest bardzo mały.

Ta trudna sytuacja przekłada się na spore spadki w cenach mieszkań. W porównaniu do marca bieżącego roku średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest niższa o ok. 4%. Trend spadkowy nie dotyczy jedynie centralnych, prestiżowych dzielnic miasta oraz wspomnianej już Nowej Huty, która cały czas cieszy się zainteresowaniem kupujących. Osoby, które zastanawiają się nad kupnem mieszkania nie mają czasu do stracenia. Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że większa podaż wymusza na nich obniżanie cen. Aby temu zapobiec, coraz częściej starannie kontrolują asortyment oferowanych mieszkań i celowo go ograniczają. Liczą na to, że przy ograniczonej podaży zainteresowanie mieszkaniami, które oferują będzie większe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *