Ceny nowych mieszkań idą w górę

Data opublikowania: 12 listopada 2013

Ceny nowych mieszkań poszły w góręOpublikowane niedawno dane z rynku nieruchomości wskazują, że w III kwartale tego roku ceny nowych mieszkań w większości badanych miast wzrosły w porównaniu do II kwartału. Tylko w jednym przypadku utrzymały się one na jednakowym poziomie wobec okresu między kwietniem a czerwcem. Również w jednym mieście zaobserwowano spadek cen nowych lokali. Był to Wrocław, w którym średni koszt mieszkania wprost od dewelopera był niższy o 1,4% niż w II kwartale tego roku.

Co ciekawe, to także we Wrocławiu odnotowano największą różnicę między przeciętną ceną z III kwartału tego roku a kosztem zauważalnym w III kwartale roku 2012. Spadek cen na przestrzeni tych 12 miesięcy przekroczył 6%. Obecnie za jeden metr kwadratowy nowego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska zapłacimy średnio 5915 złotych. Analitycy specjalizujący się w branży nieruchomości zauważają, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu spadają regularnie już od kilku lat. Licząc od roku 2010, przeciętne ceny rynkowe skurczyły się o przeszło 20%. Jednocześnie, zauważalne są też zmiany w samych ofertach. Okazuje się, że deweloperzy udostępniają coraz więcej lokali o przeciętnym standardzie. Są one relatywnie tanie, a przez to spotykają się z większym zainteresowaniem kupujących.

Ceny w ujęciu kwartalnym nie zmieniły się między czerwcem a wrześniem tylko w Krakowie, czyli jednym z największych, a zarazem najdroższych rynków nieruchomości w naszym kraju. We wszystkich pozostałych miastach, w których przeprowadzane są analizy, odnotowano wzrost cen rynkowych mieszkań oferowanych przez deweloperów. Najwyraźniej zwiększyły się one w Poznaniu. W III kwartale przeciętne ceny nowych nieruchomości były tam średnio o 3,1% wyższe niż w II kwartale b.r. Na drugim miejscu pod tym względem uplasowała się Warszawa. Wzrost średnich cen w ujęciu kwartalnym wyniósł tam 1,5%. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk, ceny w stosunku do II kwartału były wyższe o 1%.

Choć w niektórych miastach ceny w ujęciu rocznym zanotowały wzrost, to jednak w przeważającej części wciąż są to spadki. Najmocniej obniżyły się ceny mieszkań we wspomnianym Wrocławiu, ale w pozostałych miastach nie były one już tak wysokie. W Gdańsku średni koszt mieszkania skurczył się o 1,9%, a w Krakowie o 1%. Natomiast najwyraźniejszy wzrost odnotowano w Warszawie, gdzie średnia cena z III kwartału b.r. była o 2% wyższa niż w III kwartale 2012r.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *