Ceny wynajmu mieszkań – raport sierpień 2015

Data opublikowania: 19 sierpnia 2015

Chociaż obecnie ceny wynajmu mieszkań są jeszcze względnie stałe, to jednak już wkrótce zaczną znacznie wzrastać. Wszystko związane jest ze zbliżającym się początkiem roku akademickiego. Chcąc wynająć taniej – warto zrobić to teraz.

Koniec sierpnia, wrzesień i być może jeszcze początek października – to najgorętsze okresy w roku na rynku wynajmu mieszkań. Studenci, którzy nie chcą lub nie mogą mieszkać w akademikach, będą poszukiwać gniazdka, w którym uda im się spędzić czas, co najmniej do czerwca. Ogromny popyt z pewnością mocno wywinduje ceny najmu, dlatego ci, którzy chcą zaoszczędzić, powinni wynająć mieszkanie, jak najszybciej.

Z danych zebranych przez portal bankier.pl wynika, że w ostatnim miesiącu nie odnotowano żadnych wyraźnych wzrostów cen najmu. Największe skoki cenowe wynosiły zaledwie 3% w ujęciu miesięcznym. W największych miastach kraju ceny miesięczne za wynajem mieszkania 2-pokojowego lub wynajem mieszkania 3-pokojowego wzrosły o nie więcej niż ok. 20 zł. Zdaniem ekspertów, to właśnie pokazuje, że niedługo dopiero zaczną rosnąć. A jak kształtowały się ceny wynajmu pod koniec ubiegłego miesiąca?

Ceny najmu mieszkań

fot. B-D-S/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o średniej wielkości mieszkania, których metraż waha się od 38 m kw. do 60 m kw., to najdroższe były one w Warszawie, gdzie miesięcznie trzeba było zapłacić średnio 2586zł. Poza tym wysokie ceny widoczne były we Wrocławiu, gdzie przeciętnie koszt miesięcznego najmu takiego lokum oscylował wokół 1900 zł. Sporo trzeba było zapłacić także w Gdańsku (1834 zł) i w Krakowie (1800 zł). Najtańsze były mieszkania o takim metrażu zlokalizowane w Bydgoszczy i w Łodzi, gdzie średnie ceny wynosiły odpowiednio 1211 zł i 1338 zł.

W przypadku najmniejszych mieszkań, czyli tych o powierzchni wynoszącej max. 38 m kw., to pod koniec lipca najtańsze można było znaleźć w Łodzi i w Bydgoszczy, gdzie miesięcznie kosztowały przeciętnie 875 zł i 928 zł. Natomiast najwięcej było trzeba za nie zapłacić w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie było to kolejno: 1835 zł, 1354 zł i 1325 zł.

Największe mieszkania, którymi najczęściej interesują się studenci to lokale o powierzchni wynoszącej 60-90 m kw. Ich ceny najwyższe były w lipcu w Warszawie (3656 zł), Wrocławiu (2566 zł) i Krakowie (2455 zł). Najmniej płaciło się za nie w Bydgoszczy, gdzie było to tylko 1698 zł. Poza tym niedrogie mieszkania o takim metrażu znajdowały się w Szczecinie, gdzie średnia cena wynosiła 1917 zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *