Ceny wzrosną, ale bańki spekulacyjnej nie będzie

Data opublikowania: 14 grudnia 2017

Prawie połowa Polaków jest zadowolona z kierunku, w jakim zmierza sytuacja mieszkaniowa. mimo to spodziewają się wzrostu ich cen. Eksperci jednak uspokajają, że sytuacja nie przerodzi się w bańkę spekulacyjną.

Według przeprowadzonego w czerwcu 2017 roku badania pt. „Barometr finansowy ING” 44% Polaków uważa, że sytuacja mieszkaniowa zmierza w dobrym kierunku. Innego zdania jest 30% polskich respondentów. Co ciekawe, w tym międzynarodowym badaniu bardziej optymistyczny bilans osiągnięto jedynie w Holandii. Łącznie prawie 75 % Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej. Mimo że jest to przeciętny wynik na tle innych krajów w europejskich biorących udział w badaniu, to i tak jest lepszy niż w zeszłorocznym badaniu (ok. 70 %).

Rynek nieruchomości

fot. Scott/bigstockphoto.com

Rekordowa liczba nowych mieszkań

Z czego może wynikać ten optymizm Polaków? Według specjalistów ING jest on efektem tego, że dziś w Polsce buduje się i oddaje do użytku liczbę mieszkań najwyższą w historii. Według danych GUS, w ostatnich ciągu ostatniego roku oddano do użytku 81,1 tys. mieszkań (wzrost o prawie 11 %), rozpoczęto budowę 96,6 tys. nowych (wzrost o 9 %), a pozwoleń na budowę kolejnych wydano blisko 130 tys. (więcej o 25 %). Mimo wzrostu nowych inwestycji mieszkania nie stoją puste – bowiem obserwowany ostatnio wzrost gospodarczy przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie zarówno na nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe, które na bieżąco znajdują nabywców.

Z badania wynika, iż mimo pozytywnej oceny sytuacji na rynku mieszkaniowym Polacy spodziewają się wzrostu cen lokali mieszkalnych. W porównaniu do zeszłorocznych wyników „Barometru finansowego ING”, w tym roku wzrósł odsetek osób spodziewających się wzrostu cen nieruchomości z 43 do 51 %).

Wzrost cen, ale bańki nie będzie

Jest to zbieżne z sytuacją na rynku mieszkaniowym – wraz z wzrostem popytu również ceny mieszkań notują w ostatnim czasie dynamiczne wzrosty. Szczególnie niepokojące są dane NBP.  Wynika z nich bowiem, że w ciągu roku ceny mieszkań wzrosły w pierwszym kwartale 2017 r.  aż o 7 %.

Według ekonomistów ING dalszy wzrost cen mieszkań jest możliwy, jednak przeprowadzone badania wskazują, że proces ten nie przerodzi się w bańkę spekulacyjną. Polacy wyciągnęli wnioski z poprzednich kryzysów i wiedzą, że nieruchomości nie są inwestycją nieobarczoną ryzykiem. Tylko 1 na 3 Polaków i Europejczyków wciąż jest przekonany, że ceny nieruchomości nie spadają nigdy i że mieszkanie jest bezpieczną inwestycją. Dzięki obostrzonym zasadom udzielania kredytów nie ma już szybkiej możliwości zdobycia środków na sfinalizowanie transakcji na rynku spekulacyjnym – pozornie tanie kredyty we frankach szwajcarskich przestały być udzielane, a zaciągnięcie kredytu hipotecznego w złotówkach wiąże się obecnie ze znacznym wkładem własnym.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *