Ciemna, ciasna kuchnia i rozwiązania podnoszące jej funkcjonalność

Data opublikowania: 5 lipca 2010

Sposób na ciemną i ciasną kuchnięJeśli cechą twojego mieszkania nie jest duży metraż, to z pewnością jego kuchnia też nie jest imponujących rozmiarów. Przeważnie jest malutka, ciasna, w dodatku bez okna. Jak więc maksymalnie wykorzystać jej powierzchnię i sprawić, by mimo wszystko była funkcjonalna? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim jak ognia należy wystrzegać się ciemnych kolorów. One optycznie zmniejszają i przytłaczają, i tak niewielką już przestrzeń, niestety nawet manewrując jasnym światłem nie da się osiągnąć zadowalającego efektu. Wizualne złudzenie powiększenia wnętrza można osiągnąć skupiając się więc na jasnych barwach – od bieli, po odcienie pasteli. W takie kolory powinniśmy ubierać nie tylko ściany, ale i podłogę, meble a także dodatki.

W osiągnięciu pożądanego efektu z pewnością nie pomogą także duże i nachalne wzory. Nie wybierajmy zatem tapety zdobionej sporymi, krzykliwymi elementami graficznymi. Bardziej wskazane są na przykład subtelne ornamenty. Powiększenie kuchni będzie wyraźniejsze, jeśli dodatkowo zastosujemy tricki aranżacyjne. Zamiast więc położyć matowe panele, pokuśmy się o błyszczącą terakotę. Tę samą zasadę przełóżmy na szafki kuchenne i ściany. Mat powinien ustąpić miejsca błyskowi.

Jeśli dalej będziemy mieli wrażenie, że wchodzimy do klitki, postawmy na światło. Żyrandol nie powinien być bardzo obudowany tak, by wypuszczał jak najwięcej światła. Pomoże też, jesli będzie on zrobiony na przykład z małych kryształków, które doskonale odbijają światło. Dzięki temu wnętrze będzie dobrze oświetlone i przytulne. Punkty świetlne można umieścić ponadto nad szafkami oraz w ich wnętrzu. Efektownie prezentują się przeszklone drzwiczki wiszących na ścianie szafek, które mieszczą wewnątrz subtelne źródło światła.

Najczęstszym rozwiązaniem, stosowanym w blokach, jest wąska podłużna kuchnia tzw. kuchnia frankfurcka. Posiada okna na krótszej ścianie, natomiast na dłuższej znajduje się ciąg kuchenny: kuchnia – blat – zlewozmywak. Niekiedy w małych mieszkaniach, występują tzw. ślepe kuchnie, pozbawione dostępu bezpośredniego światła dziennego. I właśnie w takiej kuchni, dobre oświetlenie odgrywa spektakularną rolę. Można zupełnie zrezygnować z wiszącej w centralnym punkcie nad głową lampy, na rzecz kilku reflektorków umieszczonych przy suficie lub w narożach pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest także zrobienie kuchenki na tzw. „wyspie”, na którą zostanie skierowany strumień światła z podwieszonego okapu. Można zainstalować na nim halogeny skierowane do góry rozświetlające i optycznie powiększające pomieszczenie.

Innym, bardziej pracochłonnym sposobem na rozwiązanie problemu mikroskopijnej i wąskiej kuchni jest stworzenie aneksu jadalnego poprzez wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią, a przylegającym do niej pokojem, uzyskując otwartą, funkcjonalną przestrzeń. Na granicy jadalni i kuchni można umiejscowić barek lub dekoracyjną witrynę.


Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *