Ciemne kolory we wnętrzach

Data opublikowania: 21 września 2017

Odpowiedni dobór kolorów we wnętrzu to ważna sprawa. Przed pomalowaniem pomieszczenia trzeba przemyśleć, jakie kolory można ze sobą zestawić oraz jak wnętrze ma finalnie wyglądać. Dom powinien być oazą spokoju, a więc warto tak dobrać wszystkie elementy, aby czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Dobra i przemyślana aranżacja w ciemnych barwach może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla naszego wnętrza.

Ciemne ściany są eleganckie i piękne. Czasami mogą budzić w nas strach i wydawać by się mogło, że będą przytłaczające, jednak odpowiednio połączone z innymi kolorami i detalami mogą powodować, że wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Ciemne kolory doskonale budują i wzbogacają przestrzeń.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Co ciekawe, mogą sprawdzić się nie tylko w dużych pomieszczeniach. Panuje przesąd, że ciemne kolory optycznie zmniejszą pokój, a okazuje się, że może być odwrotnie. Ciemne barwy mogą bowiem zdziałać cuda i wprowadzić do pomieszczenia nastrojowy i niepowtarzalny klimat.

Dzięki zastosowaniu ciemnych kolorów wnętrze może stać się kameralne i bardzo przytulne. Szczególnie pożądamy takiego efektu w pomieszczeniach typu salon czy sypialnia. Nasycone, ciemne, wytworne barwy mogą stworzyć wspaniałą atmosferę i zapewnić mile spędzony czas nie tylko w gronie przyjaciół, ale także samotny relaks.

Głębokie, ciemne, dostojne kolory typu czekolada, czerń, ciemny granat czy orzech rozjaśnione bielą sufitu oraz dodatków, takich jak meble czy inne elementy wyposażenia, a dodatkowo doświetlone naturalnym światłem sprawią, że salon będzie tętnił życiem i jednocześnie wyglądał jak z okładek czasopism o dekoracji wnętrz.

Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest wypośrodkowanie wnętrza, aby ciemne barwy nie przeważały i by z nimi zwyczajnie nie przesadzić. Wtedy wnętrze faktycznie może wyglądać zbyt drastycznie i demonicznie.

Ciemne nie muszą być wszystkie ściany w danym pomieszczeniu. Można postawić na jedną ścianę, która będzie wiodącym elementem i największą dekoracją wnętrza. Ciemne ściany dobrze wyglądają w połączeniu z jasnymi naturalnymi kolorami oraz z dodatkami z cegły, kamienia lub drewna.

Małe wnętrza wbrew pozorom także nie są skazane na jasne i naturalne barwy. Mimo że to one faktycznie powiększają przestrzeń, można spokojnie wprowadzić do pomieszczenia elementy ciemnych odcieni. Jedna ściana w małym wnętrzu pomalowana na charakterystyczny, ciemny nasycony kolor sprawi, że nie zmniejszy się ono optycznie, a dopasowane dodatki sprawią, że aranżacja będzie wyjątkowa. Należy jednak zadbać o idealne oświetlenie, które ogrzeje pomieszczenie i sprawi, że optycznie będzie ono większe. Zamiast ścian można także postawić na ciemne podłogi lub sufit. Przestrzeń wyda się wówczas optycznie szersza. Pionowe pasy także zapewnią optyczne powiększenie, nawet w ciemnych barwach, gdyż pomieszczenie wyda się dłuższe i wyższe.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *