Co i jak remontują Polacy?

Data opublikowania: 21 marca 2019

W 2018 roku prawie połowa Polaków przeprowadziła remont. Znacznie częściej odnawialiśmy mieszkania niż domy. Co szósty badany przyznał, że problemem było znalezienie fachowców.

Na początku marca ukazał się najnowszy raport Fixly – internetowej wyszukiwarki fachowców i specjalistów. Raport powstał na podstawie ogólnopolskiego badania. Specjaliści przyjrzeli się remontom Polaków w 2018 roku.  Uczestnicy badania odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in.  zakresu i kosztów remontu, procesu poszukiwania specjalistów oraz plany na najbliższą przyszłość.

Yunava1/bigstockphoto.com

Z raportu wynika, że remont w ubiegłym roku przeprowadziło aż 46% Polaków. Co trzeci ankietowany remont przeprowadził własnoręcznie. Reszta wolała skorzystać z usług fachowców – bez względu na to, czy były to kompleksowe prace remontowe, czy mniejsze naprawy.

Co ciekawe, swoje mieszkania i domy częściej remontują mieszkańcy północno-zachodniej części kraju. Mowa o województwach zachodnio-pomorskim i pomorskim. Tam też średni koszt robocizny wynosi 30 złotych za metr kwadratowy, czyli o 5 zł więcej niż średnia krajowa stawka. Najtaniej fachowców można zatrudnić w województwach świętokrzyskim oraz lubuskim.

Według raportu na zachodzie Polski remonty i mniejsze naprawy wykonało średnio 50% respondentów, a na wschodzie 41%. Spoglądając na remontową mapę kraju szczególną uwagę zwraca niski odsetek remontów w centralnej Polsce. Tylko co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego i łódzkiego przeprowadził remont w ubiegłym roku.

Niemal 8 na 10 remontujących to właściciele mieszkań, a co piąty badany odnawiał dom. Remonty dotyczą przede wszystkim nieruchomości, które posiadamy od przynajmniej kilku lat. Wykończenia zupełnie nowych domów i mieszkań dotyczyły jedynie 8% ankietowanych.

„Remont” to bardzo szerokie pojęcie, dlatego przyjrzyjmy się najczęściej wykonywanym pracom. Według Fixly w polskich domach dominowały drobne prace wykończeniowe – przede wszystkim malowaniem ścian, na które zdecydowało się aż 86 proc. remontujących. Popularne było również szpachlowanie i gładzenie ścian – 57%. Te prace wykonywaliśmy najczęściej sami, bez zatrudniania fachowców. Co drugi badany zadeklarował również, że samodzielnie radzi sobie także z układaniem podłóg – kolejną najczęściej wykonywaną pracą remontową (42%)

W ubiegłym roku najczęściej remontowaliśmy kuchnię (60% badanych),  salon (52%), sypialnię (50%) oraz korytarz (51%), Nieco mniej badanych, bo 48% remontowało łazienkę. Najrzadziej remontowane były poddasza, garderoby oraz przydomowe garaże.

Ze wsparcia fachowców w ubiegłym roku zdecydowało się skorzystać 2/3 badanych. Ekipy remontowe zatrudniamy przede wszystkim przy kompleksowych remontach oraz pracach wykonywanych raz na kilka lat.  Mowa tu między innymi o wymianie drzwi lub okien czy zmianach w układzie wnętrz, na które zdecydował się w 2018 roku jedynie co dziesiąty badany.

A co skłania Polaków do podjęcia decyzji o remoncie? Przede wszystkim chęć odświeżenia aranżacji domu lub mieszkania. Ten powód wymieniło 78 proc. ankietowanych. Dla 7 proc. główną motywacją do działania są narodziny dziecka, a dla 6 proc. poważna usterka lub nieszczęśliwe zdarzenie, takie jak zalanie czy pożar. Wielu badanych przyznało jednak, że od pomysłu do rozpoczęcia remontu mija kilka miesięcy. Ma to związek przede wszystkim z brakiem pieniędzy, czasu oraz znalezieniem dobrego fachowca. Remont to niestety też źródło stresu – przyznało się do tego aż 66% ankietowanych.

Pora roku, kiedy przeprowadzamy remonty, również nie jest bez znaczenia. Częściej wykonujemy je remonty na przełomie wiosny i lata, rzadziej – jesienią i zimą.

Co ciekawe, z raportu wynika, że co siódmy Polak odwleka remont z powodu przedłużających się poszukiwań odpowiedniej ekipy remontowej. Szukamy w szczególności wiarygodnych i uczciwych wykonawców poleconych przez rodzinę lub znajomych. Opinia bliskich jest istotna dla 64% badanych. W sieci fachowców poszukuje jedynie co piąta osoba. O wyborze ekipy decydują także koszty robocizny oraz wolne terminy. Co czwarta osoba zadeklarowała, że ma już swoich sprawdzonych fachowców.

Koszty ok. 40%  remontów i napraw przeprowadzonych w ubiegłym roku wynosiły nie więcej jak 6 tys. zł. Z kolei co trzeci remontujący Polak wydał na ten cel więcej niż 10 tys. zł. Najczęściej koszty remontu pokrywaliśmy z własnych oszczędności, a co 5 badany przyznał, że musiał zaciągnąć kredyt gotówkowy.

W raporcie uwzględniono także plany remontowe na 2019 rok. Aż 75 proc. respondentów przyznało, że chce zmienić coś w swoim domu lub mieszkaniu. Co czwarta osoba planuje odświeżyć ściany i sufity, co piąta myśli o remoncie łazienki, a co szósta o zmianach w kuchni. Średnia kwota, którą badani chcą przeznaczyć na remont z profesjonalną ekipą budowlaną to ok. 6 tys. zł.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w okresie 10-17.01.2019. Wyniki uwzględniają odpowiedzi 1000 osób mieszkających i/lub pracujących w największych miastach oraz aglomeracjach w Polsce.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *