Co zamiast MdM?

Data opublikowania: 24 października 2019

Wraz z zakończeniem MdM w 2018 r. skończyły się duże dopłaty do mieszkań. Czy dziś można uzyskać jakąkolwiek pomoc finansową?

Program Mieszkanie dla Młodych realizowany był od 2014 do 2018 roku i uważa się, że dzięki dopłatom do kredytu mieszkaniowego znacznie przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. MdM dawał możliwość wzięcia kredytu osobom, które normalnie nie mogłyby sobie na niego pozwolić. Z programu MdM skorzystało około 110 tysięcy osób. Podczas trwania programu około 11 proc. udzielonych kredytów mieszkaniowych było dofinansowanych ze środków MdM.

inwestycja w nieruchomość

belozu/bigstockphoto.com

Po zakończeniu programu w 2018 roku zapowiedziano wprowadzenie dwóch nowych programów. Jednym z nich miały być wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe, które miały pomóc w zgromadzeniu kwoty pozwalającej na wzięcie kredytu mieszkaniowego. Z tego programu jednak bardzo szybko zrezygnowano. Drugim programem prowadzonym przez rząd jest Mieszkanie Plus. Jego główne założenia to budowa tanich mieszkań w całej Polsce, które miały pozwolić na tani najem przez osoby z niską zdolnością kredytową. Według założeń miało powstać blisko 100 tysięcy mieszkań. Niestety, bardzo szybko pojawiły się problemy. Po 4 latach wybudowano zaledwie 860 mieszkań, a drugie tyle jest w trakcie budowy. Ponadto poziom czynszów okazał się podobny do tych na rynku komercyjnym.

Kolejnym programem realizowanym przez rząd od stycznia tego roku jest Mieszkanie na Start. Obecnie to jedyny realizowany program o zasięgu ogólnopolskim. Jego głównym założeniem jest dofinansowanie najmu mieszkań. Aby wziąć udział w programie, trzeba spełnić szereg wymagań, w tym m.in. nie można być właścicielem ani współwłaścicielem mieszkania oraz budynku, a dochód w przypadku gospodarstw jednoosobowych nie może przekroczyć średniej krajowej. Kwota dopłaty wynosi maksymalnie 500 PLN, a dotacja może być udzielona maksymalnie na 15 lat. Ze względu na krótki okres realizacji programu na jego efekty trzeba jeszcze poczekać.

Poza Mieszkaniem na Start planujący nabycie mieszkania mogą się starać również o różnego rodzaju programy i dotacje celowe wspierane przez gminy i samorządy lokalne. Większość z nich zakłada dotacje przyznawane w związku z ekologiczną stroną projektów. Najpopularniejsze z nich to program Czyste Powietrze, ograniczenia niskiej emisji, premia termomodernizacyjna i dopłaty do domów energooszczędnych. Wszystkie mają na celu wspieranie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i poprawę stanu powietrza.

Program Czyste Powietrze zakłada dopłaty do niskoemisyjnych kotłów ciepłowniczych i filtrów powodujących obniżenie ilości produkowanych gazów cieplarnianych i realizowany na terenie całego kraju. Jego głównym celem jest poprawa stanu powietrza w Polsce, nie jest więc dopłatą do zakupu domu czy mieszkania, a jedynie dofinansowaniem mającym realnie wpłynąć na stan środowiska. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do dwóch wyżej wymienionych programów. Nie mają więc one większego wpływu na wzrost liczby budowanych i sprzedawanych mieszkań.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *