Coraz mniej nieruchomości do kupienia na polskimi jeziorami

Data opublikowania: 22 sierpnia 2016

Dom nad jeziorem to marzenie wielu osób. Jednak okazuje się, że nad polskimi akwenami coraz trudniej jest o znalezienie nieruchomości na sprzedaż. Ten problem widoczny jest m.in. na Pojezierzu Lubuskim. Co jest tego powodem?

Dom nad jeziorem wydaje się być wręcz idealną inwestycją dla osób, które w wakacje lubią żeglować lub dla tych, którzy każdy urlop chcieliby spędzać z dala od zgiełku miasta, ale bez regularnego rezerwowania i wynajmowania pokoi w pensjonatach. Problem w tym, że w naszym kraju brakuje nieruchomości położonych nad zbiornikami wodnymi i wystawionych na sprzedaż.

fot. Lori Greig, flickr.com

fot. Lori Greig, flickr.com

Specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości twierdzą, że dostępność nieruchomości położonych nad jeziorami zaczęła spadać kilkanaście lat temu. W tamtych czasach popularne było jeszcze wyprzedawanie domków i innych budynków należących wcześniej do ośrodków wczasowych, które były wówczas własnością państwa. Podczas zmiany właścicieli oraz przy ich zupełnym zamykaniu większość budynków znalazła nowych nabywców. Co więcej, kupcy nie musieli za nie płacić zbyt wiele. Ceny były na tyle niskie, że dziś można byłoby je uznać dosłownie za grosze.

W ten sposób wyprzedano lwią część nieruchomości położonych nad akwenami Pojezierza Lubuskiego. Dziś trzeba się sporo naszukać, żeby w ogóle znaleźć ofertę dotyczącą domku na jeziorem, a trafienie na cały stary ośrodek wczasowy wystawiony na sprzedaż graniczy z cudem. Niemniej jednak w ofercie jednego z biur nieruchomości widnieje obecnie ośrodek o łącznej powierzchni ok. 10 ha, leżący nad j. Łagowskim. Jeden metr kwadratowy kosztuje nieco ponad 33zł. Agenci nieruchomości dodają jednak, że to jedna z niewielu takich sytuacji, ponieważ aktualnie właściciele domów położonych nad akwenami nie mają ochoty na pozbycie się swojej własności.

Pośrednicy zajmujący się rynkiem nieruchomości przestrzegają również przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o inwestycji w budynki położone nad jeziorem. Radzą, by poznać ich przeszłość, ponieważ te, które od dawna nie są zajmowane, mogą wymagać nakładu pracy i finansów nieproporcjonalnie wyższego od przewidywanych zysków. Szukając domku nad wodą, powinno się zwrócić uwagę na jego stan techniczny i niezbędne naprawy oraz na jego użyteczność w chłodniejszych porach roku, a dopiero później na jego bliskość do jeziora czy ogólny wygląd.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *