Coraz więcej Chin na rynku nieruchomości USA

Data opublikowania: 22 kwietnia 2015

Chińczycy będą dominować na amerykańskim rynku nieruchomości? To niewykluczone, bo coraz więcej budynków powstaje właśnie przy udziale inwestorów z Państwa Środka. Odpowiada za to głównie koncern Wanxiang Group.

Chociaż koncern Wanxiang Group jest największym chińskim producentem części samochodowych, to jednak w Stanach Zjednoczonych coraz prężniej działa na rynku nieruchomości. Jak twierdzi sama spółka z Państwa Środka, istnieje prawdopodobieństwo, że wkrótce zostanie ona największym inwestorem korporacyjnym w tej branży. Warunkiem powodzenia koncernu jest jednak ożywienie gospodarcze, które zapewni odpowiednie zyski.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat Wanxiang Group wyłożyła pieniądze na przeszło 60 różnych budynków. Były to zarówno nieruchomości biurowe, handlowe, przemysłowe oraz mieszkalne. Znajdowały się wśród nich prywatne domy, mieszkania studenckie, budynki medyczne i galerie handlowe. Do tej pory zwrot z tych inwestycji był w pełni satysfakcjonujący, dlatego spółka zamierza kontynuować swoje inwestycje. Mimo to koncern jest na razie drugą w kolejności chińską spółką o największej liczbie inwestycji podjętych w USA.

Nieruchomosci komercyjne w USAWedług danych Real Capital Analytics, łączna wartość środków wyłożonych przez jednostki z Chin na nieruchomości komercyjne w USA wyniosła w 2014 r. 5,95 miliarda dolarów. Tym samym, na amerykańskim rynku wyprzedzają je wyłącznie Kanadyjczycy. Spore zainteresowanie Chińczyków inwestycjami w Stanach Zjednoczonych w dużej mierze wiąże się z nieciekawą sytuacją na analogicznym rynku w Państwie Środka. W Chinach zaostrzono bowiem regulacje dotyczące inwestowania w nieruchomości, ponieważ istnieje obawa pęknięcia bańki spekulacyjnej, a to mogłoby bardzo negatywnie wpłynąć na całą branżę.

Choć podstawowym profilem działalności Wanxiang jest branża motoryzacyjna, to jednak na przestrzeni ostatnich 5 lat przeważająca część inwestycji spółki w USA związana była z nieruchomościami. Mimo to popularność w Stanach przyniosło koncernowi przejęcie firmy Fisker Automotive, której klientami były m.in. Chrysler i Mazda. Sądząc po ostatnich działaniach koncernu, inwestycje w nieruchomości są jednak lepszym interesem i chińska spółka w coraz większym stopniu zamierza się im poświęcić.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *